Zdjęcie: Urząd Gminy w Hyżnem

Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku dworek w Hyżnem potrzebuje pilnego remontu. Ma szansę na milionową dotację w konkursie „Nasz Zabytek”. Potrzebne jest Wasze wsparcie! Zgłoszenie możecie wysyłać do północy.

Konkurs „Nasz Zabytek” organizuje Fundacja Most the Most.

– Mamy szansę wygrać milion złotych na renowację budynku – mówi Magdalena Buda z Urzędu Gminy w Hyżnem. – Chcemy dworkowi nadać nową funkcję, tchnąć w niego nowe życie, przywrócić dawny blask, chcemy aby służył lokalnej społeczności – dodaje. 

Gmina zorganizowała akcję #dworekchallenge. Mobilizuje internautów, by wysyłali zgłoszenia dworku do konkursu. Liczy się ilość zgłoszeń. Formularz jest TUTAJ. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 21 maja – o godz. 23:59. Wystarczy wypełnić ankietę. 

Jeżeli gmina wygra pierwszy etap konkursu i dworek zostanie wybrany do otrzymania dotacji, to w drugiej części konkursu wspólnie z mieszkańcami, Fundacją Most the Most oraz na podstawie nadesłanych zgłoszeń, zapadnie decyzja, jaką nową funkcję ma on pełnić.

Zdjęcie: Urząd Gminy w Hyżnem

Dwór w Hyżnem, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku przez rodzinę Jędrzejowiczów, wielokrotnie był przebudowywany i modernizowany. Zmieniał też właścicieli. Ponad 100 lat był w rękach zasłużonej galicyjskiej rodziny ziemiańskiej – Jędrzejowiczów.

Jeden z jego właścicieli Władysław Jędrzejowicz sponsorował naukę przyszłego polskiego premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ostatnim prywatnym właścicielem dworu był hrabia mjr dr Konstanty Dzieduszycki, poseł i senator w II Rzeczypospolitej, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat jest miejscem zdobywanie wykształcenia przez dzieci z Hyżnego.

Dworek w Hyżnem wymaga pilnego remontu. Zgodnie z opinią konserwatora zabytków przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe odprowadzenie wód opadowych wokół budynku, zlikwidować starą kostkę brukową i zapewnić większą chłonność wód opadowych.

Należy również wykonać renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów drewnianych loggii, uszczelnić rynny, odnowić elewację zewnętrzną.

– Wykonać renowację podłóg drewnianych, przeprowadzić badania na obecność polichromii oraz przywrócić prawidłowy ciąg komunikacyjny pomiędzy „starą” a „nową” częścią budynku poprzez likwidację wtórnych ścianek działowych – wylicza Magdalena Buda.

Zdjęcie: Urząd Gminy w Hyżnem

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama