Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Jeśli negocjacje z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym PSK Rzeszów zakończą się sukcesem, Dworzec Lokalny na czas budowy nowego zostanie przeniesiony na plac pomiędzy dworcem PKS, a torami kolejowymi, gdzie obecnie znajduje się skład węgla.

Pierwszy przetarg na budowę Dworca Lokalnego unieważniono, ponieważ w ogłoszeniu, który przedstawił ratusz znaleziono błąd. Wówczas zgłosiła się jedna firma – ML System. W drugim podejściu na liście chętnych znalazła się ta sama firma i prawdopodobnie to ona za nieco ponad 20 mln zł zrealizuje inwestycję.

A gdzie zatem na czas budowy zostanie przeniesiony Dworzec Lokalny, czyli tzw. dworzec podmiejski, który znajduje się pod wiaduktem Śląskim niedaleko Galerii Rzeszów w centrum miasta?

– Trwają negocjacje z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym PSK Rzeszów, które zmierzają do tego, aby wykupić działkę, na której obecnie znajduje się jeszcze skład węgla. Jeśli to się uda, a wszystko na to wskazuje, to tam przeniesiemy tymczasowo dworzec lokalny – tłumaczy Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Chodzi o około 80-arową działkę pomiędzy dworcem PKS, a torami kolejowymi.

Po przebudowie tzw. dworzec podmiejski ma zyskać nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw., w którym znajdzie się poczekalnia, nowoczesna przechowalnia bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 nowe toalety.

Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut.

Po modernizacji dworca, pasażerowie nie będą musieli wchodzić na płytę placu. Poszerzone zostaną chodniki wokół dworca, a przeszklone i zadaszone wiaty będą tworzyć swoisty wieniec. Cały teren dworca będzie naszpikowany fotowoltaiką. 

Nowy dworzec ma być wybudowany do końca 2018 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama