Reklama

Ok. 400 dziewcząt i chłopców złoży przyrzeczenie strzeleckie podczas rzeszowskich obchodów 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Rozpoczną się one w niedzielę. W uroczystości weźmie udział m.in. bratanek płk. Lisa-Kuli – Leopold Kula.

W niedzielę o godz. 17:00 na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie, gdzie pochowany jest płk Leopold Lis-Kula, zostaną przy jego grobie złożone kwiaty i zapalone znicze.

Główne uroczystości odbędą się 7 marca (poniedziałek), czyli w dniu, w którym wypada rocznica śmierci płk. Lisa Kuli. Rozpocznie je złożenie kwiatów o godz. 10:45 pod tablicą pamiątkową ZS „Strzelec” na budynku PKO BP przy ul. 3 Maja.

O 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele św. Krzyża (ul. 3 Maja), której będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podczas mszy swoje ślubowanie złożą „Orlęta” ZS ze SP w Tyczynie, SP Bratkowice, młodzież z parafii Wólka Podleśna oraz SP 14, SP ss. Pijarek w Rzeszowie.

Rotę przyrzeczenia Orląt ZS odczyta Robert Zapart – przedstawiciel Fundacji AK z Londynu. Po mszy uczestnicy obchodów przejdą przed pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym. Tam odbędzie się złożenie meldunku, przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej na maszt.

Zostanie również odegrany hymn narodowy. W tym uroczystym dniu przyrzeczenie strzeleckie złoży około 400 dziewcząt i chłopców. W uroczystościach weźmie udział szczególny gość, bratanek pułkownika Lisa-Kuli – Leopold Kula, który odczyta rotę przyrzeczenia.

Zostaną również przekazane pamiątki po emigracyjnym Brygadowym Kole Młodych „Pogoń” i gen. Mieczysławie Wałędze. Uroczystości zakończy apel pamięci, salwa honorowa, pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej oraz defilada pododdziałów.

Kim był Lis-Kula?

Leopold Lis-Kula był pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego. Urodził się w 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. Rodzina wychowywała go w duchu głębokiego patriotyzmu. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa. Nie mając jeszcze 16 lat, wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”.  Na młodego strzelca szybko zwrócił uwagę Józef Piłsudski, który nazywał Kulę „swoim kochanym chłopcem”.

W 1913 r. Lis-Kula został zastępcą komendanta okręgu Związku Strzeleckiego w Rzeszowie, był dowódcą 4. kompanii w grupie Mieczysława „Rysia” Trojanowskiego. W 1914 r. został podporucznikiem. Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. W okopach uczył analfabetów i prowadził klub sportowy.

W 1917 r. Lis-Kula odmówił złożenia przysięgi wierności władzom austriackim. Internowano go i zdegradowano do stopnia sierżanta, bo nie uznano jego wcześniejszych zasług.

Po powrocie do Polski Lis-Kula zaczął tworzyć Narodowe Siły Zbrojne za frontem wschodnim. W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu POW w Kijowie. W 1918 r. awansował do stopnia majora.

Ostatnia akcja pod dowództwem Lisa-Kuli miała miejsce 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Lepold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł z powodu upływu krwi.

Pośmiertnie Lis-Kula został awansowany do stopnia podpułkownika, a następnie zweryfikowany jako pułkownik piechoty. W Rzeszowie na pl. Farnym znajduje się jego pomnik. Imieniem Leopolda Lisa-Kuli nazwano również II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: