Reklama

Jednym z ważniejszych czynników determinujących budowę domu jest działka, jej wielkość, kształt, usytuowanie, ukształtowanie terenu. Najczęściej jest tak, że projekt domu musi być dopasowany do charakteru działki. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest sytuacja odwrotna – projektujemy dom marzeń i szukamy odpowiedniej działki, takie rozwiązanie z reguły oznacza jednak większe koszty.

Wielkość działki – duża czy mała

W zależności od położenia kształtują się ceny działek budowlanych. W pobliżu dużych aglomeracji są kilkakrotnie wyższe niż na terenach typowo rolniczych. W wyborze miejsca decyduje więc nie tylko cena, ale także możliwości dojazdu do pracy, szkoły, możliwość znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Z tych względów najczęstszym wyborem jest więc okolica miejsca pracy.

Najczęstszym kryterium decydującym o kupnie działki są możliwości finansowe. Z reguły małe działki są tańsze, ale atrakcyjna lokalizacja może sprawić, że w miejscowości położonej kilkanaście km dalej w tej samej cenie kupimy działkę znacznie większą.

Chociaż w przepisach nie ma określonej minimalnej wielkości działki budowlanej, to trzeba pamiętać, że musi spełniać ona kilka warunków, które ją determinują. Odległość budynku od granicy działki, przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego czy wreszcie warunki zabudowy.

Duża działka daje znacznie mniej ograniczeń, dom można usytuować w najbardziej optymalnym miejscu ze względu na dojazd, oświetlenie,sąsiedztwo pozostałych budynków.

sciana-trojwarstwowa-budowa-scian-zewnetrznych

Kształt działki

Najłatwiej jest budować dom na działkach o regularnym kształcie, np. kwadratu lub prostokąta. Często jednak zdarza się tak, że działka jest bardzo wąska lub ma nierówne boki. W takiej sytuacji projekt domu musi być do niej dostosowany. Do wyboru są projekty indywidualne lub katalogowe przygotowane specjalnie dla działek nietypowych, np. na stronie Pracownia-projekty.dom.pl. Wystarczy wtedy w wyszukiwarce określić najważniejsze cechy działki i otrzymamy kilkanaście gotowych projektów do wyboru. Oczywiście projekty te wymagają późniejszej adaptacji.

Ukształtowanie terenu

Najłatwiejsze do zabudowy są działki płaskie, ale z drugiej strony działki na zróżnicowanym terenie dają większe możliwości aranżacyjne, tarasowy ogród będzie wyglądał przepięknie.

sciany-zewnetrzne-budowa-sciany-trojwarstwowej

Na tego typu działkach najczęściej stosuje się domy z podpiwniczeniami, które pozwalają na wyrównanie różnicy poziomów. W ten sposób można zyskać dodatkową powierzchnię gospodarczą, a także wzbogacić bryłę domu o dodatkowe elementy aranżacyjne (podmurówki, filary). Innym rozwiązaniem jest adaptacja standardowego projektu do warunków terenowych.

Orientacja działki

Optymalnym rozwiązaniem jest takie usytuowanie budynku, by wejście było zaprojektowane od strony północnej. Dzięki temu będzie można zapewnić właściwe oświetlenie w pozostałych pomieszczeniach. Ze względu jednak na inne uwarunkowania nie zawsze jest to możliwe. W serwisie Pracownia-projekty.dom.pl skorzystacie z zaawansowanej porównywarki gotowych projektów domów, które z powodzeniem można zrealizować na działkach z wejściem południowym.

Reklama