Kadr z filmu "Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera"

Jest lato. Magda, Filip, Maciek i Tymoteusz podążają śladami słynnego naukowca. Odwiedzają miejsca gdzie mieszkał i pracował Ignacy Łukasiewiczu. Tak powstał film o „polskim królu nafty”. Wystarczy go obejrzeć, rozwiązać quiz i można wygrać nagrody. 

,,Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera” to 12-minutowy wideo-reportaż. Powstał z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego geniusza. 

Czwórka dzieci, Magda, Filip, Maciek i Tymoteusz, podróżują po miejscach związanych z twórcą przemysłu naftowego. Odwiedzili m.in. Bóbrkę, Łańcut, Krosno i Zręcin. 

– Prześledzili jego drogę od dni, w których był bystrym, pracowitym, ale jednak anonimowym praktykantem do czasów, gdy stał się jedną z najważniejszych postaci naszej małej ojczyzny – opowiadają twórcy filmu. – Dzięki swoim dokonaniom wpisał się na karty historii, a jego sława wykroczyła daleko poza granice regionu podkarpackiego.

Łukasiewicz wspólnie z kolegą Janem Zehem dokonał pierwszej destylacji ropy naftowej otrzymując naftę. Dzięki temu, 30 marca 1853 roku we lwowskiej aptece, zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa. Niedługo potem wynalazek ten pomógł przeprowadzić w nocy operację w szpitalu we Lwowie. Dzień operacji, czyli 31 lipca 1853 roku, uznaje się za początek przemysłu naftowego na świecie.

 – W naszym regionie wynalazca nigdy nie był postacią anonimową, czy jednak wszyscy wiedzą o innych jego dokonaniach? Był przecież także świetnym przedsiębiorcą oraz zaangażowanym działaczem społecznym i patriotycznym – przypomina Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, które z województwem podkarpackim zrealizowało film.

Przygotowano także quiz składający się z 10 pytań. Wystarczy dokładnie obejrzeć film, a odpowiedź na pytania nie będzie trudna. O zwycięstwie zdecyduje największa liczba zdobytych punktów. Do wygrania są nagrody przygotowane przez wydawnictwo PSAR. Konkurs trwa do 2 grudnia 2022 r. Wyniki zostaną ogłoszone 5 grudnia. 

Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama