Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem dotarli do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem? Jak czerpać inspiracje z natury? Tego dowiedzą się uczestnicy zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. 

Do udziału w zajęciach DUT w Rzeszowie zachęca Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. W zajęciach w semestrze zimowym 2021/2022 mogą uczestniczyć dzieci w wieku 7-12 lat. Zapisy rozpoczynają się 20 września o godz. 10:00.

Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych z całego Podkarpacia. Wykłady oraz warsztaty będą nadal online. W minionym semestrze, ze względu na pandemię koronawirusa, zajęcia przeniesiono do internetu.

Wszyscy mali studenci mogą korzystać z wykładów online i dodatkowych zajęć: Naukowej Niedzieli Online oraz Naukowej Niedzieli na żywo. Organizatorzy mają nadzieję, że to ostatni semestr w formie zdalnej i już na wiosnę powrócą z zajęciami stacjonarnymi.

Liczba miejsc na wykłady będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych będzie 135 miejsc. Tak jak poprzednio – obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Aby zapisać dziecko na zajęcia, wystarczy założyć konto na stronie dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja potrwa do 27 września (włącznie). Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Uczestnikom warsztatów organizatorzy zapewnią materiały na każde zajęcia. Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy na dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja. 

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem dotarli do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Studenci nauczą się też, jak czerpać inspiracje z natury i otaczającego nas świata, gdy się zostaje inżynierem lub naukowcem.

– Dzieci będą zastanawiać się również nad tym, jakim językiem komunikują się zwierzęta oraz po co w zasadzie potrzebne są olbrzymie wiatraki czy turbiny napędzane strumieniem wody – zapowiada Łukasz Szuba, dyrektor Fundacja Wspierania Edukacji. 

Z kolei warsztaty online poprowadzą naukowcy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Odbędzie się 5 spotkań online – od listopada do lutego. Każde spotkanie to 1,5 godziny wspólnego eksperymentowania.

– Uczestnicy zbudują własne urządzenie, dzięki któremu zaobserwują jak w najprostszy sposób wprawić obraz w ruch, dowiedzą się „co w brzuchu burczy”, tworząc przy tym model układu pokarmowego, a także zbudują własny samochód – informują organizatorzy. 

Nie zabraknie również eksperymentów z efektem specjalnym – może coś zniknąć, zmienić kolor czy nawet wybuchnąć. Zapisy na zajęcia prowadzone będą w Rzeszowie oraz pozostałych czterech filiach fundacji: Mielcu, Dębicy, Jaśle oraz Ustrzykach Dolnych.

Zajęcia DUT mają pokazać małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Dodatkowe informacje uzyskacie pisząc na maila: info@dolinawiedzy.pl lub dzwoniąc na numer: 17 888 60 03.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama