Zdjęcie: fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Reklama

Rzeszów dołączył do ogólnopolskiej kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. W niedzielę (19 listopada) wieczorem ratusz zostanie podświetlony na czerwono. 

Inicjatorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” jest fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a ambasadorem akcji został aktor Jakub Gierszał. Głównym elementem kampanii jest miniserial „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera.

Miniserial ma zachęcać dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone. Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są na stronie REAGUJ.fdds.pl.

Warto wyjść ze swojej strefy komfortu, warto wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności społecznej, bo każdy taki mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – mówi Jakub Gierszał.

Według fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32 proc.) doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26 proc. dzieci było ofiarą wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8 proc. z kontaktem.

– Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie – podkreśla fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W kampanię włączyła się m.in. fundacja PRO-FIL z Rzeszowa, która współpracuje z FDDS i wspiera tego typu inicjatywy.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – z inicjatywy fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie wyświetlone hasło „Dzieciństwo bez przemocy”, a pałac podświetlony zostanie na czerwono.

Podobne iluminacje pojawią się również na budynku rzeszowskiego ratusza i w innych miastach Polski – Lublinie, Starogardzie Gdańskim, Olsztynie, Zakopanem, Głogowie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu i Koninie.

– To nasz wspólny krok do budowania świadomości problemu krzywdzenia dzieci, kształtowania postaw, uwrażliwiania społeczeństwa i angażowania w działania chroniące – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Podświetlony na czerwono ratusz to znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych – dodaje Marcin Mołoń z fundacji PRO-FIL.

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama