– Szanujcie naszą flagę narodową, a wtedy uszanujecie także samych siebie – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, podczas uroczystości Dnia Flagi na rzeszowskim Rynku.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek (2 maja) w południe. Była połączona z akcją „Namioty Patrioty”, zorganizowaną przez rzeszowski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. W namiotach do godz. 17:30 można obejrzeć m.in. zdjęcia i biogramy poświęcone historii i znaczeniu symboli narodowych.

Podczas uroczystości Dnia Flagi odegrano hymn państwowy, podniesiono na maszt flagę biało-czerwoną, wystąpiła również Orkiestra Wojskowa.

Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, podczas wystąpienia przypomniał, że Dzień Flagi w Polsce obchodzony jest od 2004 r. – Pozwala nam docenić wartość naszych barw i symboli narodowych – mówił Sienko.

– „Nasza biało-czerwona” – jak często mówimy o polskiej fladze – w tylu miejscach dumnie powiewa na wietrze: nad polami bitew, nad cmentarzami polskich żołnierzy jak na przykład u stóp Monte Cassino we Włoszech, nad budynkami państwowymi i miejscami ważnych wydarzeń, wzdłuż ulic polskich miast czy w oknach naszych domów, na stadionach, na okrętach – podkreślał wiceprezydent Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stanisław Sienko mówił, że flaga państwowa to „najprostszy, ale jednocześnie najbardziej czytelny znak naszej obecności – tam, gdzie powiewa, tam właśnie jest Polska”. – To święto jest ważne dla każdego z nas – zaznaczał Sienko.

Według wiceprezydenta Dzień Flagi jest najważniejszy dla dzieci i młodzieży, którzy dopiero uczą się znaczenia symboli i barw narodowych.

– A przez to uczą się także dobrze rozumianego patriotyzmu. Biel i czerwień na polskiej fladze to nie są barwy przypadkowe. Biel to czystości intencji i szlachetność działań. Czerwień to waleczność, a często także krew przelana za wolność ojczyzny. Szanujcie naszą flagę narodową, a wtedy uszanujecie także samych siebie – mówił Stanisław Sienko.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama