Dzień Flagi w Rzeszowie. „Każdy ma prawo do używania jej barw” [FOTO]

– Flaga jest naszym wspólnym symbolem przynależności do społeczeństwa polskiego. Cieszmy się z tego i manifestujmy to! – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, podczas miejskich obchód Dnia Flagi. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

2 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi. Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościelnym farnym. Później obchody przeniosły się na Rynek, gdzie na maszt podniesiono flagę biało-czerwoną, odśpiewano również hymn państwowy. W Dniu Flagi brali udział mieszkańcy, „Podhalańczycy” oraz podkarpaccy „Terytorialsi”.

Nie zabrakło innych służb mundurowych – podkarpacką policję reprezentował mł. insp. Jacek Juwa, zastępca komendanta wojewódzkiego, a rzeszowską policję jej szef – insp. Bogusław Kania. Były również władze miasta, Podkarpacia (wojewoda Ewa Leniart) oraz parlamentarzyści – poseł PiS Krzysztof Sobolewski i poseł Lewicy Wiesław Buż.

W przeddzień obchodów, do wywieszania flagi apelowała wojewoda Ewa Leniart. – To najlepszy moment, by wspólnie zademonstrować przywiązanie do ojczyzny, naszych wartości i do narodowych barw – mówiła. Zaznaczała, że flaga to symbol suwerenności, osiągnieć poprzednich pokoleń, heroicznych starań o wolność i niepodległość.

– Ale także dzisiejszej – nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się Polski – przekonywała.

Szczególne znaczenie 

Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, podczas przemówienia, mówiła, że obchody Dnia Flagi każdego roku mają „szczególne znaczenie”. – Proces stanowienia naszej flagi ilustruje niejako etapy kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego i państwa demokratycznego – mówiła wiceprezydent Stachowska. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Dopiero z Konstytucją 3 Maja można wiązać początki stanowienia flagi prawdziwie narodowej. To ta ustawa, której 232. rocznicę uchwalenia będziemy obchodzić jutro, zrównywała częściowo pod względem praw osobistych mieszczan ze szlachtą. Chłopom zaś gwarantowała opiekę państwa – przypominała Krystyna Stachowska. 

Zwróciła uwagę, że w 1807 roku, kiedy Napoleon Bonaparte przywrócił namiastkę państwowości polskiej w postaci Księstwa Warszawskiego, jego symbolem stała się właśnie flaga biało-czerwona. Formalnie polskie barwy narodowe przyjął Sejm Królestwa Polskiego uchwałą z 7 lutego 1831 r., a więc w czasie Powstania Listopadowego.

Na masową skalę flaga biało-czerwona pojawiła się w 1916 r., w czasie manifestacji z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 1 sierpnia 1919 r., krótko po odzyskaniu przez kraj niepodległości i uchwaleniu przez parlament tzw. małej konstytucji, Sejm zatwierdził wzór naszej flagi i ustalił jej proporcje obowiązujące do dziś.

Dzień Flagi jest obchodzony od 2004 r. – Każdy ma prawo używać barw RP. Pamiętajmy o tym! Kiedyś biel i czerwień były w Polsce barwami monarchów. Dziś są barwami każdego obywatela. Flaga jest naszym wspólnym symbolem przynależności do społeczeństwa polskiego. Cieszmy się z tego i manifestujmy to! – apelowała wiceprezydent Stachowska.

Tegoroczne obchody Dnia Flagi zamknął występ Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama