Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Rzeszów jest wśród kilkudziesięciu polskich miast, w których w sobotę (23 kwietnia) odbędą się protesty przed sklepami Leroy Merlin. 

Bojkot konsumencki Leroy Merlin trwa od wielu tygodni, gdy znana sieć postanowiła kontynuować działalność w Rosji. Wiele firm wycofało się z rosyjskiego rynku, gdy reżim Władimira Putin 24 lutego rozpoczął inwazję na Ukrainie. Leroy Merlin uznał, że w Rosji pozostanie, ale nie tylko ta marka, ale również należący do francuskiego giganta Auchan. 

W związku z tym, w sobotę (23 kwietnia) w całej Polsce odbędą się protesty przed sklepami Leroy Merlin i Auchan. To ma być największy do tej pory protest przed wspomnianymi sklepami, które są oskarżone o pomoc w finansowaniu wojny Putina. „Chodźcie z nami!” – zachęcają organizatorzy. I publikują listę miast, w których odbędą się protesty.

Pod hasłem „Dzień Hańby dla wspólników Putina” protesty zaplanowano w kilkudziesięciu polskich miastach – w sobotę, o godz. 14:00. Jest wśród nich także Rzeszów, gdzie sklep Leroy Merlin znajduje się przy alei Witosa. Organizatorzy przypominają, że już ponad 750 zachodnich firm ograniczyło swoją działalność w Rosji. Nie zrobiła tego francuska spółka. 

„Po drodze był Mariupol, Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka. Te nazwy są teraz jednoznaczne z cierpieniem i śmiercią Ukraińców. Terrorystyczne państwo, jakim stała się Rosja Putina, jest odpowiedzialne za śmierć nawet 3 tysięcy żołnierzy ukraińskich, kilkudziesięciu tysięcy cywilów, w tym ponad 200 dzieci” – podkreślają organizatorzy.

Zdjęcie: materiały organizatorów

„Szefowie Leroy Merlin i Auchan, zarówno w Polsce jak i na świecie, nigdy nie potępili barbarzyńskiej wojny, nie nazwali sprawców ludobójstwa. Firmie nie przeszkadza, że ogromne pieniądze, które wpłaca do rosyjskiego budżetu, finansują zbrodnie wojenne. Planuje ekspansję. Mamy dość czekania” – dodają inicjatorzy protestu. 

Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin, w porozumieniu z Euromaidan-Warszawa, reprezentującym środowiska ukraińskie w Polsce, ogłasza 23 kwietnia „Dniem Hańby dla finansistów Putina”. Przed sklepami Auchan i Leroy Merlin będą pikiety, ale także inne pokojowe formy protestu – happeningi, wydarzenia i akcje w internecie.

„Pokażcie tym hipokrytom swoją złość. Jeśli nie chcą opuścić Rosji, nie powinni funkcjonować w cywilizowanym kraju, jakim jest Polska. Mówią o tym wyroki polskich sądów, a także europejskiego sądu w Strasburgu” – dodają organizatorzy protestu. Namawiają jednocześnie, by pikiety zgłaszać w urzędach miast – instrukcja

„Jeśli będziesz pierwszy, dołączą do ciebie inni. Pamiętajcie, jeśli nawet w danym punkcie nie ma zgłoszonej demonstracji, macie prawo do spontanicznego pokojowego protestu” – instruują organizatorzy „Dnia Hańby dla wspólników Putina”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama