I Dyktando Rzeszowskie, konkurs krasomówczy, spektakl pt. „Bajki nie tylko dla dzieci” oraz wykład otwarty pt. „Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna” – to główne atrakcje Dnia Języka Ojczystego, który odbędzie się w 2 marca w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

WSPiA już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie, organizuje, z okazji Dnia Języka Ojczystego, otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób m.in. studenci, pracownicy uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Do tej pory zmierzyli się m.in. z tekstami pt. „Z rozmyślań o prozie współczesnej” oraz „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”.

W tym roku uczelnia chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego organizuje „I Dyktando Rzeszowskie”. Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zaproszone zostaną: władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy miasta, studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Formuła przedsięwzięcia jest jednak otwarta i udział w Dyktandzie może zgłosić każda zainteresowana osoba. Będzie to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.

Dyktando rozpocznie się o godzinie 13:30 w auli WSPiA. Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. Aby zgłosić swój udział w I Dyktandzie Rzeszowskim wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu.

I Dyktando Rzeszowskie to nie jedyna atrakcja Dnia Języka Ojczystego w WSPiA. O godzinie 11:00 w uczelni odbędzie się konkurs krasomówczy dla studentów prawa i słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

Godzinę później zobaczyć będzie można spektakl pt. „Bajki nie tylko dla dzieci” – w wykonaniu wykładowców, studentów WSPiA oraz słuchaczy Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Będzie to prezentacja połączona z czytaniem Bajek Ignacego Krasickiego. O godzinie 13:00 odbędzie się wykład otwarty prof. Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak (wykładowcy WSPiA) pt. „Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna”.

Dzień Języka Ojczystego połączony z I Dyktandem Rzeszowskim odbędzie się w środę (2 marca) w rzeszowskim kampusie WSPiA.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Program Dnia Języka Ojczystego w WSPiA

– 11:00 – Konkurs krasomówczy dla studentów prawa i słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa – Klub studencki Zemsta Docenta

– 12:00 – Spektakl pt. Bajki nie tylko dla dzieci – w wykonaniu wykładowców, studentów WSPiA oraz słuchaczy Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa (prezentacja i czytanie Bajek Krasickiego) – do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną słuchacze Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa – Klub studencki Zemsta Docenta

– 13:00 – „Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna” – wykład otwarty prof. Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak – Aula WSPiA (s. 1.18)

– 13:30 – I Dyktando Rzeszowskie – Aula WSPiA (s. 1.18)

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama