W Klubie Akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich. – W Kołach można możesz realizować hobby, pasję, odnaleźć siebie – mówili studenci.

Przy blisko 30 stoiskach nie brakowało zainteresowanych osób. Studenci pytali, oglądali, ale i sami próbowali swoich sił m.in. na strzelnicy multimedialnej, w studiu TV, czy też w symulacji jazdy ciężarówką.

Można również było np. spróbować regionalnej potrawy z Kazachstanu. To wszystko to tylko niewielki fragment bogatej listy atrakcji przygotowanych przez przedstawicieli kół naukowych i organizacji studenckich działających we WSIiZ. Wszystko po to, by jak najlepiej pokazać, czym się zajmują i zachęcić do dołączenia do ich grona.

– Próbujemy przyciągnąć studentów poprzez masaże bańką chińska, gorącymi kamieniami, aromaterapię, czy też aerobik – wymienia Martyna Stączek z Koła Naukowego Rehabilitant. – Przeprowadzamy ćwiczenia na piłce, z taśmami, konkursy z wiedzy anatomicznej. Jest też fantom, na którym można dokładnie zobaczyć, gdzie znajdują się różne narządy – dodaje.

Koncern medialny i flash mob

– Wzięliśmy ze sobą cały sprzęt mobilny, który tylko się dało. Mamy telefony internetowe, sprzęty do kablowania, spawarkę światłowodową, podstawowe zaciskarki do skrętek sieciowych, antenę do rozsyłania sieci Wi-Fi – prezentował to, co przygotowało Koło Naukowe Teleinformatyki Kamil Dąbrowski.

– Pod naszym okiem każdy może sobie pospawać światłowody, pobawić się całym okablowaniem, poucinać, popodłączać, sprawdzić czy to działa ze sobą, skonfigurować telefony internetowe, połączyć je ze sobą, ze swoim laptopem – mówi Kamil.

– My przygotowaliśmy „koncern medialny” – mówi z kolei Oksana Banias, liderka Dziennikarskiego Koła Naukowego „Żurnal”. – Jest bardzo dużo atrakcji, przeprowadzamy np. wycieczki do uczelnianego studia TV i radia, gdzie można zobaczyć jak to wszystko wygląda i spróbować swoich sił – opowiada.

Młodzi dziennikarze zorganizowali również flash mob zachęcający do czytania książek. Studenci z ulubioną literaturą w rękach w jednym momencie zaczęli czytać na głos wybrane przez siebie fragmenty.

Dlaczego warto?

Ci, którzy już udzielają się w kołach naukowych i organizacjach studenckich nie mają wątpliwości – warto.

Advertisement

– Uczestniczymy w konferencjach, wolontariatach, a jak wiadomo, w ten sposób zdobywamy doświadczenie zawodowe, na które potem patrzą potencjalni pracodawcy – mówi Martyna Stączek. – Można nauczyć się pracować w zespole, organizować różne eventy, myśleć kreatywnie. Zdobywamy umiejętności, które przydają się w życiu – zapewnia z kolei Oksana Banias.

– Warto uczestniczyć w kołach naukowych, żeby wzbogacić swoje życie. Chodzisz na spotkania koła naukowego, zdobywasz nowych kolegów, poznajesz dużo ciekawych ludzi, takich którzy mają wiedzę, w temacie którym się interesujesz – mówi Roksolana Zhyla z Koła Popularyzacji Wiedzy Ubezpieczeniowej.

Studenci, którzy odwiedzili we wtorek Klub Akademicki IQ nie kryli zadowolenia i niejednokrotnie pozytywnego zdziwienia.

– Jest bardzo ciekawie, wiele osób, różne prezentacje. Widziałam już stoisko, gdzie wykonują make-up, ale też prezentujące różne kultury świata. Uważam, że to bardzo użyteczne i pomocne, żeby móc się lepiej poznać – mówi Laura Kenzhina.

Znajdź swoją drogę

Przedstawiciele kół i organizacji studenckich starali się jak mogli. – Może akurat ktoś znajdzie swoją drogę w którymś kole i nie wiadomo co na końcu tej drogi będzie. Można zostać liderem, wybitnym naukowcem, specjalistą w dziedzinie np. dziennikarstwa, czy też programistki – twierdzi Oksana Banias.

Swoje stoiska zaprezentowały wszystkie koła naukowe i organizacje studenckie WSIiZ, a jest ich na uczelni kilkanaście.

Podczas wydarzenia odbyło się głosowanie na najlepsze stoisko. Najlepiej przygotowane koło naukowe wygra główną nagrodę, ufundowaną przez Fundację „Na rzecz nauki i edukacji – Talenty”, która, podobnie jak w latach ubiegłych, objęła Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich swoim patronatem. Wyniki będą znane już wkrótce.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama