Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień otwarty Pracowni Konserwatorskich. Każdy, kto zakupi bilet za złotówkę, będzie mógł zwiedzić pracownie w budynku muzealnych Stajni (ul. 3 Maja 14, wejście od dziedzińca).

– Odliczamy czas do wyjątkowego wydarzenia w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Takie dni zdarzają się raz na wiele, wiele lat. Już 6 grudnia nasza Pracownia Konserwatorska otwiera swoje wnętrza dla turystów. Nie zabraknie również praktycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz wykładu dla dorosłych – zapowiada Joanna Garbulińska-Charchut, specjalista ds. marketingu i komunikacji w Muzeum-Zamek w Łańcucie. 

Zwiedzający zapoznają się z tajnikami pracy w pracowni tapicerskiej i konserwacji mebli. Obejrzą poszczególne etapy tapicerowania oraz poznają różne przykłady i zagadnienia związane z meblami. Turyści będą mieli możliwość zobaczenia nad czym aktualnie pracują muzealni konserwatorzy.

Pracownię tapicerską i stolarską można zwiedzać 6 grudnia od 9:00 do 16:00. Bilety do kupienia na miejscu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Ponadto organizatorzy przygotowali limitowane warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykład dla dorosłych.

W programie dodatkowych atrakcji:

9:00 – Warsztaty dla dzieci

– Poznanie tajników pracy konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,

– Zadanie dla uczestników – sklejanie rozbitej „wazy”. Dzieci dostają rękawiczki, pędzelki, farby. Wizerunek wazy wydrukowany na piance i pociętą dostają w formie puzzli. Zadaniem będzie odtworzenie wizerunku wazy. Kilka kawałków „puzzli” będzie białych – aby dzieci odtworzyły wzorek.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: konserwacja@zamek-lancut.pl, cena: 1 zł od osoby.

12:30 – Warsztaty dla młodzieży

– Tajniki praca konserwatora w Muzeum, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV, pokazanie złocenia, pokazanie kilku przykładów reperacji obrazu, pokaz materiałów używanych do konserwacji

– Zadanie – konserwacja obrazu. Młodzież dostaje rękawiczki, klej i inne materiały. Wizerunek Sofonisby wydrukowany na płótnie i pocięty w formie puzzli. Na pociętych fragmentach są różne rodzaje uszkodzeń: dziury, zarysowania, brak farby. Zadaniem uczestników będzie próba naprawy uszkodzeń. Młodzież może zabrać kawałki uszkodzonego płótna ze sobą – będą to fragmenty, które udało im się naprawić.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: konserwacja@zamek-lancut.pl, cena: 1 zł od osoby

16:00 – Wykład dla dorosłych – „Jak opiekować się wartościowymi obiektami w domu / domowa profilaktyka konserwatorska”

– Wprowadzenie:Tajniki konserwacji – na czym polega praca konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,

– Prezentacja ze zdjęciami. Uczestnicy dowiedzą się, jak opiekować się rzeczami wartościowymi z podziałem na materiały: papier dokumenty, listy, oleodruki tkanina np. ubrania, skóra np. stare zegarki, płótno np. obrazy, drewno np. meble, metal np. srebrne sztućce, rzeźby w kapliczkach.

Na wykład obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: rezerwacje@zamek-lancut.pl, lub telefonicznie: 17 225 20 08, w. 124, cena: 1 zł od osoby.

Zadanie finansowane jest z pieniędzy ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: