Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Dr Zdzisław Rapacki, polski ekonomista i dyplomata, Stały Przedstawiciel RP przy biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010, będzie gościem specjalnym debaty  „Każda płeć jest równa” – we wtorek, 12 grudnia, w rzeszowskiej WSIiZ. 

Debata „Każda płeć jest równa” jest jednym z wydarzeń w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Debata odbędzie się w uczelnianym klubie IQ, początek o godz. 9:30. 

Debata, zapowiadają organizatorzy, pozwoli poznać sposób postrzegania kwestii równości płci przez studentów z różnych kręgów kulturowych, przybliży wachlarz stosowanych na świecie rozwiązań antydyskryminacyjnych oraz działalność organizacji międzynarodowych.

– W wielu miejscach na świecie dochodzi do naruszeń praw człowieka, a obowiązkiem i odpowiedzialnością nas wszystkich jest upominanie się o respektowanie praw i wolności innych ludzi – uważają organizatorzy debaty.

– Chcemy rozmawiać o prawach człowieka, a w szczególności o równości płci – te kwestie mają ogromne znaczenie, nie tylko dla jednostek – mówi Małgorzata Wejsis-Gołębiak z Katedry Nauk o Polityce i Administracji, która ma doświadczenie w służbie dyplomatycznej.

We WSIiZ studiuje bardzo wielu obcokrajowców. – Codziennie zdajemy sobie sprawę z istnienia odmienności kulturowych. Nie traktujemy ich jako problemu, to raczej dowód na złożoność ludzkich pomysłów na społeczeństwo i kulturę – dodaje Wejsis-Gołębiak.

– Ważnym jest, by rozwijać swoją wiedzę, rozumieć ideę praw człowieka, zastanawiać się nad ich znaczeniem i, nade wszystko, przyjąć uniwersalne prawa człowieka jako kierunkowskaz swojego postępowania – podkreśla Małgorzata Wejsis-Gołębiak. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wykład wprowadzający do debaty pt. „Rola organizacji międzynarodowych w kształtowaniu standardów i monitorowaniu przestrzegania praw człowieka wygłosi dr Zdzisław Rapacki, który podzieli się z uczestnikami swoim wieloletnim doświadczeniem i analizami.

– Mam nadzieję, że nasze spotkanie stworzy dobrą podstawę do szerszego spojrzenia na problemy świata, jego napięcia i trudności – mówi dr Rapacki.

Obok dr. Rapackiego w debacie wezmą udział dr Sylwia Mazur, badaczka w Research Centre for the Future of the Law Universidade Católica Portugueasa i ekspertka Team Europe Direct oraz Mieczysław Moneta, opiekun koła Międzykulturowy Klub Badawczy „The Globe”.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa plakatów „Wszyscy mają równe prawa bez względu na płeć/Every Gender is Equal”.

Głównym organizatorem wydarzenia jest klub „The Globe” z jego opiekunami Małgorzatą Wejsis-Gołębiak i Mieczysławem Monetą, a partnerzy to m.in. Europe Direct Rzeszów.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama