Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Innowacyjny projekt dla niepełnosprawnych, ogłoszenie plebiscytu „Rzeszowscy Siłacze, to MY”, testowanie symulatora, „żywy łańcuch” – tak Rzeszów 5 maja będzie obchodził Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.

5 maja to nie tylko Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, ale również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Do obchodów włącza się Rzeszów wspólnie z Fundacją Aprobata. 

– Chcemy, żeby mieszkańcy Rzeszowa mieli możliwość poznać i doświadczyć, z czym na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami – mówi Natalia Hul, miejski rzecznik osób z niepełnosprawnościami.

Obchody przygotowane przez miasto i NGO-sy rozpoczną się o godz. 9:00 w Urban Lab (ulica 3 Maja 13). Odbędzie się tam druga debata „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” z udziałem prezydenta miasta Konrada Fijołka.

W debacie uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą niepełnosprawnym. Zaprezentowany zostanie innowacyjny projekt dla osób z niepełnosprawnością, a także ogłoszony plebiscyt „Rzeszowscy Siłacze, to MY”.

Będzie można przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnoprawnością wzroku lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać wyznaczoną trasą, a także zmierzyć poziomu cukru.

Collegium Humanum Filia w Rzeszowie przedstawi ofertę dla kandydatów na studia ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością. Między godziną 12:00 a 13:00 zaplanowano przemarsz niepełnosprawnych – od ul. 3 Maja do Rynku i z powrotem.

– Utworzymy żywy łańcuch „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” w ramach solidarności i wspólnej integracji. A następnie zmierzymy i oficjalnie ogłosimy jego długość – mówi Natalia Hul.

Na trasie przemarszu będą stoiska, gdzie przekonacie się, jak wygląda codzienność osoby z niepełnosprawnością wzroku, ruchu, czy osób starszych. – To wspaniała okazja do nauki, jak prowadzić osobę niewidomą, aby jej pomóc – zachęca rzecznik Hul.

Stoiska będą otwarte w godz. 11:30-15:00.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama