Dzień Weterana w Rzeszowie. Mariusz Błaszczak: Państwo pamięta o ofiarności weteranów [FOTO]

– Jestem dumny z postawy weteranów – mówił w niedzielę w Rzeszowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas Centralnych Obchodów Dnia Weterana.

 

Uroczystość Dnia Weterana odbyła się przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

Oprócz Mariusza Błaszczaka, wzięli w niej udział m.in. płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, a także Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wiceszef polskiej policji Dariusz Augustyniak.

Nie brakowało rodzin żołnierzy poległych w misjach zagranicznych. – W tym szczególnym dniu, pamiętamy o was, a wasi synowie, mężowie, ojcowie, pozostaną na zawsze w naszej pamięci – zapewniał płk Leszek Stępień. 

Centralne Obchody Dnia Weterana odbyły się już po raz ósmy. W trakcie uroczystego apelu, który poprzedziła msza święta, Mariusz Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Szablę Honorową otrzymał płk Grzegorz Kaliciak, weteran misji w Iraku i Afganistanie, uczestnik bitwy w Karbali w kwietniu 2004 r. na terenie Iraku.

Podczas Dnia Weterana w Rzeszowie odczytano również list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mariusz Błaszczak wręczył flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invuctus Game, które w 2020 r. odbędą się w Hadze.

Mariusz Błaszczak dziękował weteranom za codzienną służbę. – Dziękujemy wam za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju. Dziękuję wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności. Dziękuję wam za to, że tak pięknie reprezentujcie Polskę poza granicami kraju – mówił szef MON.

Dodał, że jest „niezwykle ważne, kiedy w ten sposób postrzegają nas nasi partnerzy, nasi sojusznicy, czy to w NATO, czy w Unii Europejskiej”.- Kiedy z szacunkiem odnoszą się do postawy żołnierzy i funkcjonariuszy polskich służb – zaznaczał Mariusz Błaszczak.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stwierdził, że jest dumny z faktu bycia ministrem obrony narodowej, a zdaniem Błaszczaka wojsko polskie taką postawę prezentuje. – Żołnierze na misjach służą swoją ofiarnością. Państwo polskie pamięta o ich ofiarności, ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw – mówił. 

Przypomniał, że w miniony wtorek rząd przyjął znowelizowaną ustawę, która ma poszerzać zakres wsparcia dla weteranów wojennych. Będą nim objęci wszyscy ci, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu nawet od jednego procenta do 9 procent. Ma się dla weteranów także zwiększyć zakres wsparcia w leczeniu i nie chodzi tylko urazy nabyte podczas misji.

Mariusz Błaszczak zapewniał, że w znowelizowanej ustawie weterani mają zagwarantowaną pełną opiekę lekarską. Szef MON podkreślał, że powstanie także Centrum Leczenia Weterana, w którym weterani będą mieli zapewnioną opiekę ponad limity Narodowego Funduszu Zdrowia. Opieka ma być finansowana z budżetu MON.

– Ci, którzy mają status weterana, poszkodowanego będą mogli też bezpłatnie korzystać z ośrodków sportu i rekreacji, muzeów. Będą objęci zniżkami w przejazdach komunikacją – zapowiedział Błaszczak. 

Po oficjalnej części uroczystości w Parku Jedności Polonii z Macierzą rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana. Mieszkańcy Rzeszowa obejrzeli m.in. pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie. Gospodarzem Centralnych Obchodów Dnia Weterana była 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama