Reklama

Już kilkadziesiąt osób przystąpiło do podkarpackiej grupy „Dziewuchy Dziewuchom”. Jej członkowie sprzeciwiają się planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Grupę na Facebooku w poniedziałek (4 kwietnia) założyła 23-letnia Julita Widak, była koordynatorka podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji. – Grupa została założona w proteście wobec projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej w Polsce – tłumaczy Widak.

– Łączymy się, aby zorganizować wspólną ponadpartyjną akcję sprzeciwu wobec projektu, który łamie demokratyczne prawa i zagraża życiu kobiet – dodaje założycielka podkarpackiej grupy „Dziewuchy Dziewuchom”.

Julita Widak chce pokazać, że na Podkarpaciu także są kobiety, które sprzeciwiają się zakazowi aborcji i nie boją się o tym mówić.

– Jestem młodą kobietą, która nie wie co ją może w życiu spotkać. Nie chcę, aby o moim ciele decydował kościół. Moje ciało jest moją sprawą. Nikt nie ma prawa się do tego wtrącać. Będziemy wychodzić na ulice, protestować, uświadamiać inne kobiety – zapowiada Widak.

Do grupy przystąpiło już kilkadziesiąt osób i nie tylko kobiety. Wśród nich są także politycy, m.in. Mirosław Nowak, szef podkarpackiej .Nowoczesnej; Joanna Frydrych, podkarpacka posłanka Platformy Obywatelskiej, czy Paweł Preneta, lider partii Razem na Podkarpaciu.

– W planach mamy spotkanie, które odbędzie się prawdopodobnie w następnym tygodniu na tym spotkaniu omówimy dalsze działania i plany „Dziewuch” – dodaje Julita Widak. Link do facebookowej grupy TUTAJ.

Grupy „Dziewuchy Dziewuchom” powstają w całej Polsce.

„Sprzeciwamy się niesprawiedliwemu wartościowaniu zdrowia i życia matki względem zarodka i płodu, jak proponuje to najnowszy projekt ustawy antyaborcyjnej. Stanowczo sprzeciwiamy się penalizowaniu kobiet za podejmowane przez nie działania ukierunkowane na ochronę własnego zdrowia i życia, które wynikają bezpośrednio z ogólnoświatowej definicji praw człowieka” – twierdzą inicjatorzy grupy.

Osoby działające w „Dziewuchach” sprzeciwiają się planom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Chcą tego środowiska pro life. W Sejmie jest projekt nowelizacji ustawy zaostrzenia prawa. Ma on poparcie środowisk kościelnych, a także premier Beaty Szydło oraz Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Przeciwko planom całkowitego zakazu aborcji w niedzielę w Rzeszowie protestowali członkowie partii Razem.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Damian, synku, mam dwoje dzieci i jestem feministką. Spoko, nie będę ci mówić, co masz robić, bo i tak nie masz macicy i temat cię nie dotyczy. A teraz rozważ sytuację przeciwną

  2. W pełni zgadzam się z tym tekstem!! Zaznaczę że nie jestem feministką i mam już dorosłe dzieci i nie wyobrażam sobie ze nie mogę decydować w sprawie mojego życia czy sumienia (to sprawa indywidualna dla każdego człowieka). W życiu różne są sytuacje i jeśli ich nie przeżyliśmy nie powinniśmy się nawet wypowiadać!!

  3. Jak widac ta strona bardzo promuje tego typu grupy, zajmuje stanowisko w sporze i opowiada sie po jednej ze stron. Skoro tak to najlepiej olac cala te strone i wiecej tu nie wchodzic. Brak czytelnikow oznacza brak reklamodawcow czyli koniec tej strony. Niech ich KODziarze wespra.

  4. @Damian zobaczymy Damian jak dziewczyna wpadnie czy też bedziesz taki pro życiu. Tfu gardze ludzmi ktorzy zabieraja innym mozliwosc podejmowania decyzji nad swoim zyciem i cialem.

  5. haha
    grupa feministek , która i tak nigdy nie będzie mieć dzieci będzie nam mówić co mamy robić

    pozamykać to ustrojstwo tak jak w Rosji

Comments are closed.