Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Pokazy, eksperymenty, widowiskowe pojedynków wojów – to część atrakcji 9. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który w sobotę rozpoczyna się w Rzeszowie. Piknik potrwa dwa dni.   

Dzień Odkrywców jest adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodziców, a jego celem jest zwiększenie zainteresowania nauką, techniką oraz nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy.

9. Dzień Odkrywców rozpoczyna się Już dziś (9 czerwca) o godz. 11:00. Tym razem z nauką i ekspedientami spotkamy się nietypowo, bo na Politechnice Rzeszowskiej, która jest partnerem tego wydarzenia.

Podczas Pikniku zaprezentują się koła naukowe PRz. Podczas Dnia Odkrywców będzie królowała fizyka, chemia, robotyka, wzornictwo przemysłowe, awionika, logistyka, informatyka, inżynieria środowiska i biotechnologia. Nie zabraknie też wysokich napięć i pokazów transformatorów Tesli.

Z kolei grupy rekonstrukcji historycznych będą prezentować stroje dawne, przedmioty codziennego użytku, a także uzbrojenie ochronne i ofensywne ze swoich epok – od wczesnego średniowiecza po XIX wiek. Nie zabraknie także widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

Będzie można spotkać się ze sztuką – malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i… muzyką, a także wrócić się do “Zabawek z duszą z okresu PRL-u”.

Dziś na PRz czeka nas także spotkanie z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką i ceramiką oraz gościem specjalnym wydarzenia – Wiktorem Niedzickim – dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem programu „Laboratorium”, wykładowcą akademickim. Spotkanie z nim zostało zaplanowane na godz. 18:30 w auli V1 budynku V PRz.  

Piknik będzie trwał przed budynkiem V PRz w godz. 11:00-18:00. Tegoroczny Dzień Odkrywców potrwa dwa dni. W niedzielę z okazji 160 lat kolei w Rzeszowie na dworcu PKP będzie można zobaczyć klasyczne drezyny kolejowe należące do Stowarzyszenia Linia 102 oraz PKP PLK. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

PROGRAM 9. DNIA ODKRYWCÓW

Sobota (9 czerwca)

– godz. 11:00  – Tort piknikowy;

– godz. 12:00 – pokazy naukowe;

– godz. 13:00 – „Jak Bizk i Pstryk zostali oświeceni” – przedstawienie teatru PGE;

– godz. 14:00 – występ muzyki dawnej Vox Angel;

– godz. 15:00 – konkurs wiedzy Discovery Science;

– godz. 15:45 – rozdanie nagród konkursu plastyczno-fotograficznego „Mój eksperyment”;

– godz. 16:30 – konkurs Lotnicze Podkarpacie;

– godz. 17:15 – pokaz naukowy;

– godz. 18:30 – spotkanie z Wiktorem Niedzickim (aula V1 PRz).

Niedziela (10 czerwca)

– godz. 11:00 – 16:00 przy Dworcu Głównym PKP – KOLEJ na 9. Dzień Odkrywców

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.