Reklama

Jazz, folk, elektronika, jazz-punk zabrzmią dzisiaj (30 sierpnia) na rzeszowskich bulwarach podczas finałowego koncertu festiwalu „Barwy Pogranicza”.

[Not a valid template]

 

Koncert rozpocznie się o godz. 19:0. Usłyszymy zespół Dagadana oraz wrocławską grupę Karbido z charyzmatycznym liderem, ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem. Obydwa projekty opierają się na polsko-ukraińskiej współpracy.

Dagadana to polsko-ukraińsko-amerykański quartet, łączący różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język. Pełne humoru koncerty, Dagadany pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców.

Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne „plastikowe” brzmienia, transowy kontrabas, oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych składają się na receptę Dagadany na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyść.

Podczas dzisiejszego konceru grupa zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego albumu studyjnego – „List do Ciebie”. Połączenie odważnych brzmień z twórczością młodego poety Janusza Różewicza, to nowa zaskakująca twarz Dagadana.

Jurij Andruchowycz, pochodzący z Iwano-Frankiwska pisarz, w sobotni wieczór ujawni swój muzyczny talent. Wspólnie z zespołem Karbido artysta zaprezentuje najnowszy projekt muzyczny „Atlas Estremo”. Ten „skrajny muzyczno-literacki przewodnik” powstał na podstawie „Leksykonu Miast Intymnych” i jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną Ukrainy. Muzycy zaprezentują alternatywne brzmienia splecione z odtwarzanymi i miksowanymi na żywo projekcjami wideo.

Andruchowycz, który jest laureatem Nagrody im. Hannah Arendt za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzację Ukrainy, z zespołem Karbido współpracę rozpoczął w 2005 r. podczas festiwalu Port Literacki. Wspólnie zagrali improwizowany koncert. Tak rozpoczęła się wieloletnia współpraca i – szczerze ludzka – przyjaźń muzyków i pisarza.

Mijająca w 2015 r. dekada wspólnej pracy Karbido i Andruchowycza, historyczne zmiany dokonujące się dzisiaj w Ukrainie – oto geneza nowego projektu „Atlas Estremo”, który zostanie zaprezentowany publiczności w Rzeszowie.

„Atlas Estremo” jest wyborem zawężonym do 10-15 pozycji, sama proza została poddana dekonstrukcji, przetworzeniom i zabiegom muzycznym. W „Atlas Estremo” autorzy zwracają się w stronę surowej, brzmieniowej ekspresji prostych form muzycznych, rozpisanych na instrumentalne trio dr/bg/as, głos oraz modyfikacje. Ekspozycja pojedynczych nut i żywego wykonania „tu i teraz” przyjmuje kształt brutalnie bezwzględnych improwizacji o wyraźnie jazz-punkowym charakterze snutych wokół genius loci miast haseł.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: