Nie tylko polskie, ale również światowe media będą dzisiaj (17 marca) relacjonować przebieg uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej niedaleko Łańcuta. Wśród gości uroczystości będzie m.in. Andrzej Duda, prezydent RP.

[Not a valid template]

 

Budowa Muzeum trwała dwa lata i kosztowała prawie 8,5 mln zł. Muzeum upamiętnia Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a w szczególności rodzina Ulmów z Markowej, która stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

Komu poświęcone Muzeum?

W drugiej połowie 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Kryjówkę zdekonspirowano po donosie prawdopodobnie granatowego policjanta z Łańuta. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali całą rodzinę: Józefa Ulmę, a także jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży oraz szóstkę dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze – półtora roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko.

W kilka minut życie straciło 17 osób.

Ulmowie pochowani zostali na cmentarzu w Markowej, zaś Żydzi, którzy zginęli obok nich, spoczywają na cmentarzu w Jagielle w powiecie przeworskim (miejscu pochówku 41 innych ofiar Holokaustu z Markowej).

Wnętrze Muzeum Polaków Ratowania Żydów im. Rodziny Ulmów jest w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów. Muzeum ma również nowoczesną, multimedialną scenografię. Eksponaty zostały opisane w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Ekspozycja obejmie materiały archiwalne – m.in. druki i fotografie, a także filmy dokumentalne.

Sejm docenił samorząd

Dzisiejsza uroczystość otwarcia Muzeum w Markowej ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda. W środę Sejm RP  podjął jednogłośnie uchwałę, w której wyraził hołd wszystkim Polakom pomagającym Żydom, a szczególnie tym, którzy za niesioną pomoc stracili życie.

Sejm podkreślił, że samorząd podkarpacki, który odpowiadał za budowę Muzeum w Markowej, pierwszy na tak szeroką skalę upamiętnił bohaterstwo Polaków ratujących Żydów, a w ten sposób zrealizował „żywotny interes całego społeczeństwa”.

Program uroczystości otwarcia Muzeum jest bardzo bogaty. Będzie można usłyszeć psalmy ze Starego Testamentu w wykonaniu Stanisława Soyki i chóru Cracow Singer, zobaczyć przestrzenne wizualizacje i efekty świetlne, posłuchać audycji radiowej opowiadającej o życiu w Markowej przed wojną.

Otwarciu muzeum towarzyszyć będzie wystawa „Samarytanie z Markowej”. Transmisja uroczystości będzie dostępna w 18 placówkach dyplomatycznych i kulturalnych RP w 14 krajach na 4 kontynentach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się już o godz. 10:00. W miejscowości Jagiełła, gdzie na cmentarzu spoczywają ciała członków rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów, których zamordowano razem z rodziną Ulmów, zostanie odmówiona modlitwa  modlitwa żydowska i chrześcijańska.

O 11:30 w Markowej odbędzie się modlitwa chrześcijańska i żydowska przy grobie rodziny Ulmów. Pół godziny później w Markowej w kościele pw. św. Doroty zostanie odprawiona msza za dusze  śp. Polaków Ratujących Żydów oraz wszystkie ofiary II wojny światowej.

O 15:00 prezydent Andrzej Duda w Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpocznie wręczenie odznaczeń państwowych Polakom, którzy ratowali Żydów. Rozpoczęcie głównej uroczystości otwarcia Muzeum zaplanowano na 17:30.

Utrudnienia w ruchu

Na czas trwających uroczystości zostaje zmieniona organizacja ruchu w Łańcucie i Markowej. W czwartek od godz. 3:00 w nocy do godz. 17:00 zupełnie wyłączone z ruchu będą ulica Zamkowa i Plac Sobieskiego, wszystkie wjazdy od ulic Kościuszki i Królowej Elżbiety oraz położone pomiędzy nimi parkingi.

Zamknięty będzie również parking przy bramie głównej Muzeum – Zamku w Łańcucie od ulicy Kościuszki.

W Markowej wyłączona z ruchu w godz. 8:00-22:00 będzie główna droga biegnąca przez całą miejscowość, od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 881 do drogi powiatowej Albigowa – Husów. Objazd będzie możliwy przez Husów, Lipnik i Sietesz.

Komunikacja publiczna będzie się odbywała objazdami, co należy uwzględnić przy planowaniu wyjazdu. W Markowej w pobliżu Muzeum wprowadzono ruch wahadłowy dla pojazdów, sterowany tymczasową sygnalizacją świetlną.

Policja apeluje do wszystkich o przestrzeganie obowiązującej zmiany organizacji ruchu, o zwracanie uwagi na oznakowanie oraz sygnały służb porządkowych. Bezpieczeństwa będą pilnować policjanci i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej – należy się bezwzględnie stosować do ich poleceń.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama