Dzisiaj w Rzeszowie w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym odbędzie się spotkanie z Luizą Łaniewską autorką pasjonującej książki o żołnierce polskiego państwa podziemnego „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.

[Not a valid template]

 

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19:15, poprowadzi znany warszawski dziennikarz tygodników „wSieci” i „Do Rzeczy”: Igor Zalewski. Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe znajduje się przy ul. Sokoła 8.

Pzez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał.

Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął – w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama