Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Podkarpaccy ratownicy medyczni w piątek znów wyjdą na ulice. Domagają się podwyżek. Uwaga, będą utrudnienia w ruchu.

Pierwszy protest podkarpackich ratowników medycznych w Rzeszowie odbył się 24 maja. Brało w nim udział ok. 300 osób. Ratownicy zapowiadali wówczas, że jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione, to kolejne protesty są kwestią czasu. I tak się właśnie będzie działo dzisiaj.

Ratownicy rozpoczną swój protest o godz. 12:00 przy hali Podpromie. Następnie przejdą ulicami: Kilara, Szopena, Targową, Piłsudskiego, Cieplińskiego. Tam na skrzyżowaniu z ul. Ks. Jałowego uczestnicy protestu zawrócą w ul. Sokoła i dalej będą szli ulicami Sobieskiego i Grunwaldzką a następnie przejdą na parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Policja ostrzega, że w czasie protestu ratowników mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.  

– Uczestnicy zgromadzenia poruszać się będą prawymi pasami ulic. Na trasie funkcjonariusze będą blokować ulice oraz skrzyżowania bezpośrednio przed kolumną, a po jej przejściu sukcesywnie przywracać ruch – poinformował Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji.

Dzisiejszy protest organizuje Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego. Domaga się podwyżek – 800 złotych brutto od lipca, kolejnych 400 złotych we wrześniu, a za rok następnych 400. Ratownicy postulują także plan likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

Rząd PiS, jak na razie, ratownikom proponuje 800 zł podwyżki: 400 zł od 1 lipca br. i 400 od lipca 2018 roku. Ratownicy nie chcą się na to zgodzić.

Organizatorzy dzisiejszej manifestacji zapowiadają, że tym razem nie będzie to „milczący przemarsz”.

– Będziemy mieli nagłośnienie, możemy używać trąbek, syren, gwizdków. Mamy być tym razem nie tylko widoczni, ale i słyszalni. Warto uczestniczyć w tej manifestacji, wierzymy Koleżanki i Koledzy, że skoro nie zawiedliście 24 maja, nie zawiedziecie i teraz! Pokażmy, że jesteśmy grupą, z która muszą zacząć się liczyć! – apelują organizatorzy protestu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama