Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Niebezpieczna jazda i łamanie przepisów ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych – na to dzisiaj (13 grudnia) podkarpaccy policjanci będą zwracali szczególną uwagę.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie dziś od godz. 14:00 do 22:00 na podkarpackich drogach będzie prowadziła akcję “Pieszy”. Twierdzi, że jej główny cel to egzekwowanie od pieszych i kierowców bezpiecznego zachowania się na drodze.

– Szybciej zapadający zmrok, gorsze warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi są dla kierujących słabo widoczni – podkreśla podkom. Ewelina Wrona z KWP w Rzeszowie. 

Dodaje, że wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach. 

Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie będą mogli liczyć kierowcy, którzy zdecydują się prowadzić samochód po alkoholu. Szczególną uwagę zwrócą także na kierowców, którzy niebezpiecznie jeżdżą i łamią przepisy ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych.

Policja przypomina, że kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Pieszy także musi się upewnić, czy bezpiecznie może wejść na “zebrę”. 

Policjanci apelują do pieszych o korzystanie z odblasków. Bez nich kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z około 40 m, a podczas opadów deszczu czy mgły ta odległość jest jeszcze mniejsza. Pieszy z odblaskiem jest widoczny nawet ze 150 m. 

– Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka, sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni – dodaje podkom. Wrona. 

Policjanci apelują także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: