Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza dziś (niedziela, 16 sierpnia) do obejrzenia spektaklu muzycznego „Domek Trzech Dziewcząt” na scenie rzeszowskiego Rynku.

Przedstawienie singspielu (śpiewogra) F. Schuberta „Domek Trzech Dziewcząt” w Rzeszowie jest  ambitnym  spektaklem z dziedziny teatru muzycznego. Akcja rozgrywa się w Wiedniu w 1826 roku.

Wiedeń sprzed Wiosny Ludów, stare podwórka z balkonikami, biedermeierowskie salony, artystyczna bohema dawnego Wiednia, nadworny mistrz szklarski Tschöll Jego Cesarskiej Mości i jego trzy urocze córki, zazdrosna śpiewaczka Grisi z dworskiego teatru i jej kochanek – wszystko to tworzy klimat epoki, która dawno minęła, ale jej artystyczny smak i czar pozostał do dziś.

Spektakl został przetłumaczony na 22 języki, wystawiany w ponad 60 krajach. Od premiery, która miała miejsce 15 stycznia 1916 r. w Wiedniu, nieustannie święci triumfy po całym świecie – od wspomnianego Wiednia po Berlin, Paryż, Londyn, Nowy Jork, z Brodwayem włącznie.

Wersja koncertowa „Domku trzech dziewcząt”, z udziałem solistów i orkiestry, została zrealizowana 23 listopada 2006 roku w Teatrze „Maska” w Rzeszowie, a w pełnej gali, z ruchem scenicznym, dzieło zostało zaprezentowane 13 września 2009 roku na scenie na Rynku w Rzeszowie.

Dzisiejsza prezentacja odbędzie się o godzinie 18:00.

Obsada

Franciszek Schubert, kompozytor – Maciej Szela

Franciszek Schober, poeta – Kamil Niemiec

Giuditta Grisi, śpiewaczka Opery Cesarskiej- Natalia Cieślachowska

Christian Tschöll, dostawca kryształów – Andrzej Jasiński

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Hania Tschöll, jego córka – Jadwiga Kot

Henia Tschöll, jego córka – Katarzyna Liszcz

Hela Tschöll, jego córka – Aneta Nurcek

Andrzej Bruneder, mistrz siodlarski – Jakub Kołodziej

Ferdynand Binder, poczmistrz – Dominik Kłęk

Brametzbergowa, dozorczyni – Stanisława Mikołajczyk-Madej

Weberowa, jej sąsiadka – Maria Rzucidło

Pikolak – Jakub Trałka

Komentator – Andrzej Szypuła

JanuszTomecki – fortepian

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama