Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

– Spotkajmy się na obywatelskiej burzy mózgów. Przyjdź i opowiedz nam o swoim pomyśle – zachęca Rzeszowski Inkubator Kultury do udziału w maratonie pisania wniosków do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.

Maraton odbędzie się dzisiaj w Estradzie Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej 24 od godz. 17:00 do 21:00. W czwartek (30 kwietnia) o północy mija ostateczny termin składania wniosków do RBO. Do tej pory zebrano 34 propozycje.

Społeczny maraton pisania wniosków do nowej edycji budżetu obywatelskiego ma zmobilizować mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów.

– A czy Ty chcesz dorzucić swoją cegiełkę, realizować pomysły we współpracy z miastem i tym samym zmieniać swoją część Rzeszowa na lepsze? To jest możliwe, wystarczy napisać i złożyć wniosek w odpowiednim terminie, a później zdobyć poparcie wśród mieszkańców – zameldowanych w Rzeszowie na stałe bądź tymczasowo – informuje Rzeszowski Inkubator Kultury.

7,5 mln zł w RBO 2016

– Spotkajmy się na obywatelskiej burzy mózgów. Przyjdź i opowiedz nam o swoim pomyśle, możemy Ci pomóc w wypełnieniu formularza. Zdobądź zwolenników dla swoich inicjatyw. Może zagłosują na Twój projekt? Zabierz znajomych – co dwie głowy to nie jedna. Bądź aktywny dla swojego miasta, bo inicjatywy lokalne i oddolne mogą zmienić naprawdę wiele – zwłaszcza w Twoim najbliższym, osiedlowym otoczeniu – zachęca RIK do udziału w maratonie.

Spotkanie odbywa się w nieformalnej atmosferze. Organizatorzy maratonu zapewniają kawę, herbatę, ciastka. – Zależy nam na stworzeniu przestrzeni do wspólnej pracy, wymiany wiedzy i przepływu dobrej energii – podkreślają pomysłodawcy maratonu.

Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2016 r. wynosi 7,5 mln zł i jest o milion większy niż poprzednia edycja. RBO będzie się składał z 3 kategorii zadań. 4,5 mln zł na modernizację lub remont infrastruktury miejskiej. Wartość jednego projektu nie może przekraczać 1,5 mln zł. Na inwestycje osiedlowe przewidziano 2,5 mln zł, ale maksymalna wartość projektu nie może być wyższa niż 150 tys. zł.

Najmniejsza część RBO 2016 to działania o charakterze społecznym. Tu do wydania jest 500 tys. zł, ale jeden projekt nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Pobierzcie formularz

Formularz zgłaszania zadań do budżetu możecie pobrać TUTAJ. Podpisany scan formularza można wysłać na adres: rbo@erzeszow.pl lub zostawić w wyznaczonych punktach, gdzie również dostępne są formularze: Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta (Rynek 1), Biurze Rady Miasta Rzeszowa (al. Pod Kasztanami 8).

Formularze można pobrać i zostawić także w Punktach Obsługi Mieszkańców i Informacji Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych i hipermarketach: Nowy Świat (ul. Krakowska 20), Millenium Hall (ul. Kopisto 1), Plaza (al. Rejtana 65), Galeria Rzeszów (al. Piłsudskiego 44), Real (al. Witosa 21).

Można również odwiedzić siedziby Rad Osiedli w godzinach pełnienia przez nie dyżurów. Zgłoszenie propozycji zadań do RBO będzie uznane za skuteczne, jeśli w formularzu zostaną wypełnione wszystkie pola obowiązkowe.

Głosowania od 11 czerwca

Zgłoszenia może dokonać Rada Osiedla lub co najmniej 15 osób uprawnionych do udziału w konsultacjach. Uprawnieni to ci, którzy w dniu głosowania kończą 16 lat i są zameldowani w Rzeszowie.

Propozycje zgłoszone w nowej edycji RBO będą weryfikowane w maju. Do 10 czerwca zostanie opublikowana lista przyjętych zadań oraz wzór karty do głosowania. Głosowanie na dopuszczone projekty rozpocznie się od 11 czerwca i potrwa do końca miesiąca.

Wyniki zostaną ogłoszone do końca lipca.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama