Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Lot samolotem, jazda ciężarówką, biesiada Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego – to część atrakcji podczas V Nocnego Spotkania z Nauką, które odbędzie się dzisiaj (18 października) na Politechnice Rzeszowskiej. 

V Nocne Spotkania z Nauką to kontynuacja edukacyjnych wydarzeń, które w Rzeszowie odbywają się od 10 lat. Głównym punktem tegorocznego wydarzenia będzie zwiedzanie, na co dzień niedostępnych, laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej. 

– Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty – wyjaśnia Magdalena Kamler z PRz. 

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom. W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych.

Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek Architektura. W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową. Ponadto, będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego.

Teatr „wysokich napięć”, „Historia światła”…

Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”. W trakcie spektaklu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. 

W programie „Spotkań” znajdziemy także pokaz i wykład pt. „Historia światła”, który zaprezentują Wiktor Niedzicki, Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz. Ponadto, na uczestników wydarzenia czekają także warsztaty kometarne, gdzie będzie budowane aktywne jądro komet. 

– Uczniowie będą mieszać ze sobą wodę z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80 stopnic Celsjusza. To, co będzie efektem wspólnej naukowej pracy, zaskoczy wszystkich wizualnie i dźwiękowo! Zajęcia odbędą się pod czujnym okiem dr Tomasza Książczyka – wyjaśnia Magdalena Kamler. 

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”.

V Nocne Spotkanie z Nauką (al. Powstańców Warszawy) rozpocznie się w piątek (18 października) o godz. 17:00 i potrwa do 22:00. Wstęp wolny. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama