Reklama

Ratusz przymierza się do rozszerzenia internetowej wyszukiwarki grobów na rzeszowskich cmentarzach. Dołączy do niej cmentarz Pobitno. Nową opcją będzie „grobowy” GPS.

Od wielu miesięcy mieszkańcy Rzeszowa mogą odnajdywać groby swoich bliskich na cmentarzu Wilkowyja (ok. 23 tys. pochowanych osób) za pośrednictwem strony grobonet.erzeszow.pl.

Po wejściu na stronę wystarczy wejść w zakładkę „Cmentarz 360”, by zobaczyć mapkę „Wilkowyi”, a w lewym dolnym rogu wyszukiwarkę mogił. Po kliknięciu pojawia się pasek, w który wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, by ten został odnaleziony na cmentarzu.

Ratusz na e-wyszukiwarkę wydał 100 tys. zł. Teraz chce rozszerzyć jej możliwości o odnajdywanie grobów na innym rzeszowskim cmentarzu Pobitno przy ul. Lwowskiej, gdzie pochowanych jest ok. 40 tys. osób.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie poszukuje firmy, które zaktualizuje obecny system. Firmy mają czas na składanie ofert do 5 sierpnia.

Ratusz nie zdradza, ile pieniędzy zamierza przeznaczyć na ulepszenie grobowej e-wyszukiwarki. Urzędnicy nie chcą, by firmy swoje oferty przygotowywały do szacowanej kwoty. Co dokładnie zwycięska firma będzie musiała przygotować?

– Zajmie się inwentaryzacją grobów i stworzeniem mapy cmentarza Pobitno – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Nowością będzie aplikacja, którą każdy użytkownik smartfona będzie mógł pobrać na telefon. Do grobu bliskich doprowadzi nas nawigacja GPS. – Obecnie system działa na cmentarzu Wilkowyja, po wykonaniu umowy będzie działać również na cmentarzu Pobitno – zapowiada Pawlak.

Po wyborze najlepszej oferty, firma będzie miała dwa miesiące na wykonanie zlecenia.

Grobowa e-wyszukiwarka cieszy się dużą popularnością. Jeśli zna się więcej danych, na przykład rok lub datę urodzenia lub śmierci to wzrasta prawdopodobieństwo, że uzyska się celniejszy wynik. Istnieje również możliwość skorzystania z formularza szczegółowego.

Po odnalezieniu zmarłego pojawiają się dwa zdjęcia nagrobka: całościowe z oddali oraz tablicy, a także data urodzenia i śmierci, sektor, numer rzędu i numer grobu. Można też zobaczyć inne osoby pochowane w tym grobie, jeśli jest to mogiła zbiorowa, złożyć zamówienie na wieniec lub świeczkę, opłacić miejsce lub zapalić wirtualny znicz.

Pomocne również jest to, że na stronie pojawia się nie tylko ogólny plan cmentarza, ale również można zobaczyć dokładną mapę kwatery, którą można wydrukować oraz mapę dojścia do grobu.

Poprzez e-wyszukiwarkę można także zwiedzić cmentarz jak wirtualne muzeum i przejść się po uliczkach, dzięki odpowiednim fotografiom.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: