Firma ArtLook Gallery zajmie się poszerzeniem możliwości internetowej wyszukiwarki Grobonet. Ułatwi ona dotarcie do grobów bliskich na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie otrzymał oferty od trzech firm, które chciały zająć się rozszerzeniem funkcji grobowej e-wyszukiwarki, która w tej chwili umożliwia wyszukiwanie tylko grobów zmarłych na cmentarzu Wilkowyja (ok. 23 tys. pochowanych osób).

Urzędnicy zdecydowali się wybrać ofertę firmy ArtLook Gallery, której ratusz zapłaci 45 tys. zł. – Podpisanie umowy planowane jest w tym tygodniu – informuje Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Firma ma utworzyć elektroniczną bazę osób pochowanych, wykonać inwentaryzację mogił, mapy cmentarza oraz fotografie nagrobków na cmentarzu Pobitno, gdzie pochowanych jest ok. 40 tys. osób. Firma na wykonanie zlecenia ma dwa miesiące.

Użytkownicy smartfonów po zmianach będą mogli dodatkowo skorzystać z „grobowego” GPS-u. Ta specjalna aplikacja będzie doprowadzać bezpośrednio do grobu, którego szukamy. Aplikacja do tej pory cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Każdy, kto chce skorzystać e-wyszukiwarki może wejść na stronę grobonet.erzeszow.pl, a następnie klikając w  zakładkę „Cmentarz 360”, widzi mapkę „Wilkowyi”, a w lewym dolnym rogu wyszukiwarkę mogił. Po kliknięciu pojawia się pasek, w który wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, by ten został odnaleziony na cmentarzu.

Jeśli zna się więcej danych, na przykład rok lub datę urodzenia lub śmierci to wzrasta prawdopodobieństwo, że uzyska się celniejszy wynik. Istnieje również możliwość skorzystania z formularza szczegółowego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Po odnalezieniu zmarłego pojawiają się dwa zdjęcia nagrobka: całościowe z oddali oraz tablicy, a także data urodzenia i śmierci, sektor, numer rzędu i numer grobu. Można też zobaczyć inne osoby pochowane w tym grobie, jeśli jest to mogiła zbiorowa, złożyć zamówienie na wieniec lub świeczkę, opłacić miejsce lub zapalić wirtualny znicz.

Pomocne również to, że na stronie pojawia się nie tylko ogólny plan cmentarza, ale również można zobaczyć dokładną mapę kwatery i ją wydrukować.

Poprzez e-wyszukiwarkę można także zwiedzić cmentarz jak wirtualne muzeum i przejść się po uliczkach, dzięki odpowiednim fotografiom. Niedługo te wszystkie funkcje będą możliwe również na cmentarzu Pobitno.

Ratusz na e-wyszukiwarkę wydał wcześniej 100 tys. zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama