Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Napisać SMS do Jana Pawła II, a następnie obmyślić odpowiedź na niego. Takie zadanie otrzymali uczniowie podkarpackich szkół na konkursie z języka polskiego.

74 uczniów z 56 szkół na Podkarpaciu musiało wykonać nietypowe zadanie na konkursie z języka polskiego na etapie wojewódzkim.

„Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II. a) Wpisz pytanie, które Cię nurtuje. b) Napisz odpowiedź SMS Jana Pawła II, uwzględniającą przesłanie prawdy i nadziei. Użyj poprawnie przynajmniej pięć różnych znaków interpunkcyjnych” – brzmiało polecenie. 

Test, w którym znalazło się zadanie, był skierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Pochodzi z 29 marca 2021 roku.

O „SMS-ie do papieża” poinformowała w środę na Twitterze m.in. dziennikarka TVN Justyna Suchecka. 

Wpis Sucheckiej wywołał oburzenie, komentowali go i podawali dalej celebryci i politycy. Na temat testu dla szkół podstawowych ostro wypowiedział się Robert Biedroń, europoseł pochodzący z Krosna. 

„To nie fejk. To prawdziwe zadanie z olimpiady z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych” – napisał Biedroń na Twitterze. „To jak to było z tym tuszowaniem pedofilii?” – sugerował pytanie do papieża. 

„Toporna ta ideologizacja czarnkowa, i niemądra” – wtórowała Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

„Nawiązanie do źródeł”

Po wyjaśnienia zgłosiliśmy się do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Jego rzecznik prasowy potwierdza, że zadanie „SMS do papieża” umieszczono w konkursowym teście. Arkusz dostępny jest  TUTAJ

Pytania do arkusza przygotowali nauczyciele przedmiotowi z uprawnieniami egzaminatorów. Dlaczego postawili na „SMS do Jana Pawła II”?

– Zadanie realizowało cele konkursu oraz motyw przewodni etapu wojewódzkiego – odpowiada w urzędniczym tonie Marek Kondziołka, kierownik oddziału wspomagania i innowacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

A co było celem konkursu? „Charakterystyka pojęć i motywów: tożsamości, domu, rodziny, społeczeństwa, piękna, prawdy, szacunku dla drugiego człowieka jako uniwersalnych wartości, występujących w różnych tekstach literackich i dziełach sztuki”.

Z kolei jego motywem przewodnim cytat z Isokratesa: „W całym życiu szanuj prawdę tak, by twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych”.

– W konkursie dąży się do tego, aby w pytaniach znalazły odniesienie źródła polecone jego uczestnikom – tłumaczy dalej Kondziołka. 

Zadanie z „SMS-em do papieża” miało nawiązywać do tekstu „Bezsilność Boga?” Jana Pawła II, który znalazł się w wykazie lektur. 

W rzeszowskim kuratorium zapytaliśmy także, czy zadanie może uchodzić za kontrowersyjne. Akurat na nie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: