Reklama

KineDok w pubie Underground za darmo wyświetla dokumenty, które skłaniają do myślenia. Już w dzisiaj (30 marca) „Efekt domino” – obraz o trudnej miłości rosyjskiej śpiewaczki operowej do Rafaela, pomysłodawcy Mistrzostw Świata w Domino w Abchazji.

Domino to popularna gra dla dzieci, ale czy tylko tyle? Domino dla duetu reżyserów Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to metafora reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych.

W ich obrazie „Efekt domina”, który zyskał wiele nagród, a w tym Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych i Złoty Lajkonik dla reżysera w Konkursie Polskim na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2014, przedstawione są losy bohaterów splecione z biegiem historii.

Zwrócić uwagę na Abchazję

W dokumencie obserwujemy niełatwą miłość młodziutkiej Nataszy, rosyjskiej śpiewaczki operowej do Rafaela, ministra sportu nieuznawanej republiki Abchazji. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą.

Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione.

Z pomocą przychodzi domino. Jak to? Rafael organizuje Mistrzostwa Świata w Domino. Być może dzięki tej imprezie świat, chociaż na chwilę, zwróci uwagę na Abchazję, ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Tak zapowiada się pierwsza projekcja filmowa w ramach KineDok Polska w rzeszowskim pubie Underground dziś o godz. 20:00. Wszystkie projekcje są darmowe.

KineDok

To unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. KineDok zrzesza kinomaniaków z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumuni, Węgier, Polski i Norwegi.

W ramach tego projektu w pubie Underground będzie można bezpłatnie zobaczyć filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku zostanie wyświetlonych 15 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Pierwszym będzie „Efekt domina”. Kolejne to:

– „Na zakręcie” reż. Gabor Horcher, Węgry, 6 kwietnia

– „Bracia w muzyce”, reż. Balazs Levai, Węgry, 20 kwietnia

– „Wyspa niedźwiedzia”, reż. Inge Wegge, Edda Grjotheim, Norwegia, 11 maja

– „Tak daleko, tak blisko”, reż. Jaro Vojtek, Słowacja, 25 maja

– „Rodzeństwo”, reż. Frode Fimland, Norwegia, 8 czerwca

Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego, którego siedziba jest w Pradze.  Koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych, czyli Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: