Reklama

Po raz trzeci z Rzeszowa wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy będą mogli wybrać jedną z siedmiu tras. Najkrótsza ma 43 km. Zapisy właśnie się rozpoczęły.

Ekstremalna Droga Krzyżowania to ogólnopolska inicjatywa, której pomysłodawcami są ks. Jacek Stryczek, twórca „Szlachetnej Paczki”, oraz Męska Strony Rzeczywistości – krakowskiego duszpasterstwa.

Idea polega na przejściu drogi krzyżowej w milczeniu, nocą, w maksymalnie 10-osobowych grupach i na dystansie co najmniej 40 kilometrów.

– Oprócz wartości duchowych, EDK przekazuje także wartości praktyczne, życiowe. Chodzi o to, aby w obliczu wymagającej sytuacji nie poddać się i pokonać własne ograniczenia. Dzięki ich przekroczeniu człowiek staje się lepszy i buduje świadomość swoich możliwości – uważają rzeszowscy studenci Adrian Skoczylas i Miłosz Kubit, którzy koordynują organizację rzeszowskiej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

EDK w założeniu z jednej strony jest nową formą duchowości, drogą, która przemienia, a z drugiej strony przygodą – poruszanie się nocą po nieznanej 50-kilometrowej trasie według wskazówek dostarczonych przez koordynatorów jest niezapomnianym wyzwaniem.

Z każdym roku w EDK coraz częściej biorą udział wyznawcy innych religii i osoby niewierzące. Rok temu w EDK w Rzeszowie udział wzięło 250 osób, a w całej Europie (Szwajcaria, Wielka Brytania, Spitsbergen) 11 tysięcy w ponad 60 miejscowościach. Szacuje się, że liczby te zostaną podwojone.

Właśnie rozpoczęły się zapisy do EDK, która w Rzeszowie odbędzie się 18 marca. Jej uczestnicy o godz. 20:00 wyruszą sprzed kościoła Farnego. Do wyboru będzie siedem tras: do Leżajska (51 i 63 km), Czudca (43 km), Borku Starego (47 km), Mielca (60 km). Trwają jeszcze przygotowania dwóch tras dla ultramaratończyków – do Krosna i Dukli (ok. 80-100 km).

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Udział w EDK jest płatny. Wynosi 10 zł. Uczestnicy dostają opaski odblaskowe, książeczki z rozważaniami, pamiątkowe gadżety, opis trasy.

– Choć dbamy o ekstremalność, trasy są zabezpieczane. Każdy idzie jednak na własną odpowiedzialność – na trasie ludzie przemieszczają się sami – podkreślają Adrian Skoczylas i Miłosz Kubit.

Zapisy trwają na stronie www.edk.org.pl. Bezpośredni link dostępny jest TUTAJ.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama