Reklama

Elżbieta Łukacijewska, europosłanka Platformy Obywatelskiej z Podkarpacia, okazała się najlepszym europosłem zabiegającym o zbliżenie krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską.

Ranking opracował portal Port Europa. Jury oceniało zaangażowanie poszczególnych europosłów z różnych partii politycznych w sprawy dotyczące współpracy z Ukrainą i Białorusią – m.in. piesze przejścia graniczne, tańsze rozmowy telefoniczne, wizy pięcioletnie, tanie i proste przelewy.

Jury uznało, że najwięcej w tym zakresie zrobiła europosłanka Elżbieta Łukacijewska. Szczególnie zaangażowała się w kwestie pieszych przejść granicznych z naszymi wschodnimi sąsiadami. To dzięki jej zabiegom 1 stycznia 2014 r. otwarto pierwsze piesze przejście w Kuźnicy Białostockiej. Tylko podczas ośmiu pierwszych dni, granicę przekraczało pieszo 186 turystów dziennie.

Łukacijewska znana jest w kręgach europarlamentarzystów, jako gorąca zwolenniczka zbliżenia Ukrainy do UE. Jest autorką interpelacji w sprawie koordynowania polityki akcyzowej między UE a Ukrainą, tak by drastyczne różnice cen niektórych produktów nie sprzyjały przemytowi. Zabiega również o uchwalenie unijnej Strategii Karpackiej, która przyczyni się do współpracy w regionie karpackim.

– Tylko działania, które będą oparte na budowaniu mostów między poszczególnymi państwami Unii oraz Unią, jako całością i Ukrainą, uwarunkowane o narzędzie, jakim jest Strategia dla Karpat, pozwolą na zrównoważony rozwój tej części Europy. Biedniejsze regiony bez takiego wsparcia nie będą w stanie dogonić Europy Zachodniej, natomiast Strategia dla Karpat jest szansą na harmonijny wzrost – uważa Elżbieta Łukacijewska.

Mówi, że zwycięstwo w rankingu portalu motywuje ją do dalszej pracy na rzecz zacieśniania współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami. Łukacijewska jest członkiem delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST. Należy do Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

6 KOMENTARZE

Comments are closed.