Zdjęcie: Konferencja Episkopatu Polski
Reklama

Gdyby założyć, że postawa polskiego Kościoła katolickiego miałaby służyć za wzorcową względem innych tego rodzaju instytucji w Europie i na świecie, mogłoby się okazać, że żyjemy w czasach odległych o kilkaset lat. Niestety, wstecz.

I mimo absolutnego przekonania (również względem osobistych doświadczeń), że wśród duchownych nad Wisłą są wspaniali, światli, otwarci i empatyczni ludzie, nie mogę jednak przejść spokojnie obok patetycznego i obłudnego w swoim wymiarze oświadczenia Konferencji Episkopatu Polski. Głosi ono, że od 1990 roku „zgłoszonych” przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne było w Polsce 382. Koniec kropka.

Jak zatem uznali hierarchowie, zlustrujemy się sami, i wyszło na to, że raptem 0,8 procenta księży okazało się seksualnymi dewiantami, a w niektórych przypadkach przestępcami.

Problem wydałby się marginalny w szerokim horyzoncie, choć oczywiście każda dziecięca ofiara seksualnej napaści to niewyobrażalny ludzki dramat, niejednokrotnie trwający wiele lat. Jednak na tle ponurych historii ujawnionych przez media, można by sądzić, że polskie duchowieństwo jest wyjątkowo bezgrzeszne, choćby na tle badań przeprowadzonych w USA, Irlandii, Niemczech, czy niedawno w Australii.

W tych bowiem krajach niezależne od kościoła, komisje eksperckie ujawniły, że przypadki zachowań pedofilskich dotyczą kilku (od 4 do 7) procent ogółu duchowieństwa. W Polsce – mniej niż jeden. Czy jednak faktycznie można zachować w krajowej kurii tak pokerowy spokój w sytuacji, kiedy na „Kler” Wojciecha Smarzowskiego wybrało się pięć milionów ludzi?

Myślę, że to duży błąd, że polski Kościół z kamienną twarzą głosi dzisiaj o tym, że niemal przez trzy dekady wydarzyło się tu jedynie niecałe 400 przypadków seksualnego wykorzystania dzieci. Można głośno pytać, gdzie są ci duchowni, których ukrywano, przenoszono do innych parafii, zamiatając pod dywan ludzki dramat? Ile jest osób – ofiar, które w poczuciu wstydu i wstrętu nie mają siły i odwagi opowiedzieć o swojej tragedii?

W odróżnieniu jednak od średniowiecznych warunków, dzisiaj lud boży ma względem duchowieństwa kilka istotnych przewag. M.in. zniknął analfabetyzm, a ślepe posłuszeństwo zastąpiła refleksja i o wiele szerszy niż kiedykolwiek w historii świata obieg informacji. Zamiatanie swoich grzechów pod dywan jest więc dzisiaj niewiele warte. Im szybciej polscy hierarchowie to zrozumieją, tym lepiej dla Kościoła jako instytucji. Zaufanie bowiem – jak mawiają Francuzi – odjeżdża konno, ale powraca piechotą.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

28 KOMENTARZE

 1. W mojej rodzinie religijnych dewiantów i przygłupów brak !
  GEN. TADEUSZ KOŚCIUSZKO – MEMORIAŁ 1815r.
  „Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez Naród ! Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.”

  GEN.TADEUSZ KOŚCIUSZKO – W LIŚCIE DO KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO 1816r.
  ,,Widzieliśmy rządy despotyczne, które posługiwały się zasłoną religii w przekonaniu, że to będzie najmocniejsza podpora ich władzy, wyposażono więc księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu Królów Polskich jednym słowem, tak mnożono względy, dobra i bogactwa duchownych, że połowa Narodu Polskiego cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki. Teraz, kiedy już znane są zgubne skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu, niż pozwolić im upaść i upodlić się. Rząd jako taki nie powinien mieć innej religii niż religia natury.”
  Ksiądz Marek Dziewoński
  Podczas powstania zaprzyjaźnił się z rosyjskim porucznikiem i został jego informatorem . Po zwycięstwie pod Racławicami wysłał Rosjanom donos z planem obozu Kościuszki i słabych miejsc obrony . Donos został przechwycony przez Polaków . Został skazany na śmierć .
  On tych panów znał dokładnie co potrafią . To co przemyślał i napisał jest wciąż aktualne ! Jak tu nie twierdzić , że Polacy jako zbiorowość to głupcy ?

  „Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku , uzdolniony , waleczny , ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów . Wspaniały w buncie i nieszczęściu , haniebny i bezwstydny w triumfie . Najdzielniejszy pośród dzielnych , prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych .”
  „Niewiele jest cnót , których Polacy nie posiadają , ale niewiele też jest błędów , których potrafili uniknąć .”
  WINSTON CHURCHIL – Premier Rządu JKM

 2. Możesz sobie wierzyć w te bajki z „mchu i paproci” mnie to nie wiele obchodzi dopóki nie chcesz mi ich narzucić . Ja atakuję księży pedofilów i tych sukinsynów którzy ich chronili wiedząc , że ci będą robić krzywdę następnym dzieciom . Jak prawda cię obraża to ja ci nic nie poradzę . Każdemu katabasowi mogę powiedzieć , że dla mnie to on jest darmozjadem żerującym na ludzkich złudzeniach . Odwagi cywilnej u mnie ci dostatek . Ty pomyśl o tych skrzywdzonych dzieciach zamiast w obliczu takich tragedii pisać takie pierdoły !

 3. A możesz odczepić się od Katolików i przestać ich w końcu obrażać?! Ja nie wierzę w księży tylko w Boga i dla Niego chodzę do kościoła. Ciekawe czy w twojej rodzinie nie ma ludzi wierzących, a jeżeli są, to czy znają twoje poglądy. Coś mi się wydaje, że tylko w internecie jesteś taki cwany. I żałosny przez to.

 4. Aśka Ruchała
  A ty się zwolniłaś w życiu z myślenia i dobrze ci z tym . „A jednak się kręci !” Jakby wszyscy „wpadli na taki pomysł” to ludzkość zeszła by co dopiero z drzewa tytanie intelektu ! Może tak coś o odbieraniu matkom dzieci , handlowaniu nimi i życiu za tak niegodnie zarobione pieniądze przez ludzie suki w habitach i pedofilów-darmozjadów w sutannach . Ni tylko „pogratulować” wrażliwości i systemowi wartości któremu hołdujesz ! Dla mnie to ty jesteś intelektualne zero !

 5. Ukasz, ile zarobiłeś na tym paszkwilu?

  Jeśli się martwisz dobrem dzieci, zajmij się pedałami i lbgtqx+-, bo połowa z nich to pedofile ;P

 6. Jak każda mafia, kościół ma się dobrze i tak będzie póki będą pieniądze, tak samo jest i będzie na przykład z LGBT i bliskowschodnimi rządami. Punkt widzenia zależy do punktu siedzenia, Rzeszów-News nie chodzi do kościoła to promuje LGBT, przekładając te organizacje ponad inne, komu pasuje to się tym jara.

 7. Każdy wie, że zależy wam katolom na ciemiężeniu tego państwa w imię fałszu i obłudy oraz zysku dla Watykanu. Ogniem i mieczem wymordowaliście 1000 lat temu Polaków (teraz niedouczony biurokrata pisowski stawia kamień na 1050 lecie tego mordu przed swoim biurem) mieszkających na tych ziemiach w imię wprowadzenia podatku dla Watykanu i rozplenienia się zarazy w sukienkach. Historia państwa Polskiego to jedna wielka udręka i niewola narzucona siłą KK.
  A teraz bronicie pedofilów ukrywających sie w złotych latyfundiach kościelnych i trzepiących kasę. Ale przypominam, że był taki okres gdzie biskupów wieszano bo lud maił dosyć zdrad i oszustw.

 8. A ja czekam na pierwsze procesy rodziców, którzy wpychają w objęcia czarnych pedofili na siłę swoje dzieci.
  Np. takiej Szydłowej, której synalek także musiał mieć przeczyszczony kanał zanim dostał prymicje.

 9. Instytucję która chce być „krynicą moralności” , określać co jest dobre a co złe i narzucać (nie wyłączając prawa państwowego) innym jak mają żyć porównujesz do dziennikarzy i polityków ? To jest argumentacja niegodna inteligentnego człowieka ! Mnie twoje modły do niczego nie są potrzebne . Kościół jako instytucja upada w kolejnych krajach , ponieważ biskupi robili z pedofilami w sutannach to co robili , kłamali i nadal kłamią . To nie wrogowie zewnętrzni są zagrożeniem dla kościoła (propaganda dla „ciemnego ludu”) . Największymi wrogami kościoła są oni sami (biskupi i księża) ! Mnie to cieszy , że dzięki takim sternikom „łódź Piotrowa” idzie na dno . Najwyższy czas aby pasożyci i nieroby zapracowali sobie na chleb .
  https://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/upadek-kosciola-w-irlandii,908745.html

 10. Goscinny
  Katolicki idiota zaczadzony dymem kadzidła ! W obliczu porażających faktów tylko na tyle cię stać ? Krzywda dzieci cię nie obchodzi bo to nie twoje ? Życzę ci żeby cię to spotkało ! Najwyższy czas usunąć z przestrzeni publicznej szkaradne pomniki (i nie tylko) J.P. nr 2 największego obrońcę pedofilów w sutannach . Ale mi „święty” . Kupa śmiechu tylko została . Ty jesteś umysłowa miernota !
  Szambo , szambo i jeszcze raz szambo !!!

 11. Statystycznie więcej pedofilów jest wśród dziennikarzy tego serwisu, albo wśród radnych ratusza, niż wśród księży w pobliskim kościele. Jakie mechanizmy zapobiegania pedofilii w swoim środowisku mają dziennikarze, jakie mają politycy? Kościół ma takie mechanizmy. Każdy praktykujący katolik wie, że nie o ochronę dzieci tu chodzi, tylko o niszczenie kościoła, dlatego taka hipokryzja nie przyniesie skutku, a wspólnotę chrześcijańską uczyni jeszcze silniejszą. Pomodlę się w niedzielę za wasze duszyczki hipokryci.

 12. pewnie każdy z nas spowiadajacych sie wielokrotnie w ciągu życia doświadczył niezdrowego zainteresowania spowiednika sprawami naszych nieczystych myśli i zachowań. nie każdy jest w stanie sie do tego przyznać, gleboka religijnosć spycha to do podświadomości. ale teraz czas to sobie uswiadomić i wyznaczyć nowe standardy. żegnam i pozadrawiam katolików.

 13. Czy autor tego artykułu zna więcej niż te 382 przypadki? Zdziwiony że tylko tyle? Poza tym to strona rzeszow news, ale jak się pisze o Kościele to już nie musi być rzeszow.

 14. Im wcześniej KRK w Polsce upadnie tak jak w IRLANDII tym lepiej dla nas wszystkich . To ekspozytura obcych i wrogich interesów dla Polski (doprowadziła do rozbiorów) . To są niereformowalni chłopscy synowie ! Ja się cieszę z tego bełkotu jaki wydają z siebie wynurzając się od czasu do czasu z szamba w którym są całkowicie zanurzeni . To trzeba być niespełna rozumu , żeby wierzyć iż zadawanie się z takimi umysłowymi zerami i kryminalnymi przestępcami ma doprowadzić człowieka do „nieba” . Jak umierają gwiazdy ? Skąd to było wtedy wiedzieć „uczonym w mowie i piśmie” ? Po J.P. nr 2 pozostały tylko kremówki ! O ludzka głupoto i naiwności !
  „Najniżej upadło państwo , którego rząd w milczeniu musi wysłuchiwać , jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności .”
  baronessa Marie von Ebner-Eschenbach
  https://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/demon-w-watykanie-historia-marciala-degollado,913374.htm

Comments are closed.