Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Dwa największe wojenne obozy batalii polsko-polskiej postawiły aktualnie na morderczy wyścig zbrojeń, chociaż najbliższa wyborcza bitwa – o Parlament Europejski – nigdy do tej pory nie jawiła się jakoś spektakularnie i dramatycznie, zważywszy na naszą krótką historię dokonanych już eurokampanii.

Ot, cichutkie dwadzieścia kilka procent wyborców przy urnach (od zarania naszego członkostwa w UE dołujemy w tej statystyce), a prócz tej sielanki od czasu do czasu jakiś skandalik z kasą na dojazdy czy diety, nic szczególnego. W tym roku będzie jednak inaczej, a dobosze już biją w tarabany. Pora więc na szybki rzut oka na doborowe jednostki bojowe i – o ile takowy istnieje – jakiś zarys strategiczny po obu stronach.

Skupiona wokół Koalicji Obywatelskiej (czyli PO) grupa stawia na silny i scementowany związek taktyczny pod wodzą Schetyny, połączonego gorącą linią z Tuskiem, który stanowi ciche, choć niezbyt skoordynowane wsparcie zza linii frontu. Można wręcz powiedzieć, że Tusk obserwuje toczące się walki z wież fortecy, o którą walczą zwaśnione strony i od czasu do czasu podpowiada tym, którym kibicuje.

I pomimo dość sporych różnic programowych między sprzymierzeńcami, głównym atutem KO jest zespół i determinacja, aby odsunąć PiS od władzy (choć oczywiście PiS w PE żadnej władzy nie ma). Różnorodność posiadanego wojska pod jedną flagą ma tu być kluczem do sukcesu.

Obóz PiS-u nie jest już tak różnorodny i gdyby nie kanapowe frakcje Ziobry i Gowina można by mówić o zupełnie jednolitej formacji bojowej. W przypadku armii wystawianej przez prezesa Kaczyńskiego, Wunderwaffe mają stanowić jej generałowie, gdyż ogłoszone dopiero co nazwiska „jedynek” i „dwójek” na listach PiS-u robią spore wrażenie.

Do PE wybiera się bowiem mniej więcej pół obecnego rządu z jego wicepremier na czele, przez co złośliwi już zdążyli obwołać ten ruch desantem polityków PiS na brukselskie posady. Jedna rzecz pozostaje niezmienna – kwatera głównodowodzącego znajduje się w ogrodzonym szańcu na Nowogrodzkiej w Warszawie i stamtąd płyną najważniejsze rozkazy.

Jest jeszcze trzecia siła – Wiosna Roberta Biedronia. Formacja, w której brak starych, frontowych weteranów, nie mówiąc już o zaprawionej w boju piechocie. Znawcy techniki wojennej z pewnością podchwycą też, że era tęczowo kolorowych mundurów skończyła się dawno temu, kiedy wodzić prym zaczęły buroszarozielone barwy feldgrau. Nie zmienia to jednak faktu, że kolorowa i śmiała programowo grupa Biedronia może mocno namieszać w zbliżającym się starciu.

Prognoza? Dla mnie najlepszym wynikiem będzie, kiedy swoje cztery litery ruszy w maju do urn więcej niż połowa uprawnionych.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

16 KOMENTARZE

 1. Ale bełkot.

  “pierwsze bojówki NSDAP składały się m.in. z homoseksualistów”
  .. w takim czy innym stopniu jak w kościele katolickim?

  “Przyjdziemy po was z lasu .. Żeby sprawiedliwie osądzić i skazać”

  Kim ty jesteś? Milicjantem z powołania? Sędzią i katem w jednej osobie?
  W czym jesteś lepszy od nazistów, komunistów czy funkcjonariuszy UB?
  ….

  podaj definicję charakteryzującą “lewactwo” albo zamilcz i przestań manipulować

 2. Dobry artykuł. Na pewno warsztat dziennikarski nietypowy i z trudniejszym słownictwem, co dla – przywykłych do prostego słownictwa prostaków z zaścianka rzeszowskiego – jest nie lada wyzwaniem.
  Co do trafności diagnoz, to tu bym polemizowała, jednak nie na tym skąpym intelektualnie i emocjonalnie portalu. Tu piszą katole, gimbazowcy ze wsi rzeszowskich oraz pisiorscy kibole. W kontrze do nich, niekiedy, lewacy i tęczowcy.

 3. i chciałoby się czasami kogoś zapytać, a właściwie to o co chodzi i tylko, że ci, co mówili wprost o co chodzi , chyba już wszyscy poumierali ze strachu, patrząc na ten nowy wizerunek mediów i jedno co zostaje to uśmiechnąć się i śledzić swoje prognozy pogody, bo to chyba jedyne, co można zrozumieć z tego przekazu medialnego, a reszta to artystyczne rzemiosło i w efekcie widzimy galerię sztuki i jak to z artyzmem bywa, niektórym się podoba, a niektórzy wzywają cenzorów i będą zamykać kolejne portale, żeby im szare masy ludu nie mąciły całego zaplecza dla budowy jedynie słusznej prognozy pogody i jeżeli tak dalej pójdzie to zamkną cały ten internetowy kramik z zabawkami i tu chyba dochodzimy do sedna sprawy, że zamkną to wszystko, żeby wstydu każdemu z nas oszczędzić i bowiem ogólny obraz całej internetowej działalności to chyba najcelniej scharakteryzował prezes ogólnie znanej partii i tu cytat,: jesteście kanalie i to chyba też był cytat z ogólnie znanego kiepskiego serialu, a tak właściwe to nie za bardzo niektórzy rozumieją, czego tu się czepiać autora tego artykułu, pana redaktora, który ze swojego ogródka rzucił mały kamyczek, a tu taka fala się zrobiła i znowu burza w szklance wody o to, że internet to tylko dla przedszkolaków

 4. Tak, uczęszczał do katolickiej szkoły i nawet był ministrantem. Matka była katoliczką, ale ojciec był zagorzałym antyklerykałem, więc nie była to katolicka rodzina. Czy był ateistą? Poczytaj sobie jego przemówienia, artykuły. Czarno na białym. Co do gejów, prawda, w czasie 2WŚ wysyłano ich do obozów, ale pierwsze bojówki NSDAP składały się m.in. z homoseksualistów, których łatwo było nastawić przeciwko innym, jak to jest z każdą mniejszością. No a marksizm działa tak, że najpierw mniejszości się wykorzystuje, żeby wzniecać rewolucję, a potem się tych niewygodnych usuwa. I Stalin i Hitler tak robili. Obaj uwielbiali Marxa, korespondowali przez lata no i oczywiście niemieckie wojsko szkoliło się w Rosji przed 2WŚ. Do tego Hitler sam o sobie mówił “rewolucjonista”. I Stalin i Hitler tępili katolików, a polskich katolików nienawidzili wyjątkowo. Z wikipedii to ja sobie też mogę powycinać co mi się podoba. Podaj mi jakiś skrypt przemówienia, gdzie Hitler mówi o sobie katolik. A że “Przyjdziemy po was z lasu”? Żeby sprawiedliwie osądzić i skazać.

 5. Panie Sikora kończ waść wstydu oszczędź…. wiedzy za grosz, a kontynuowanie propagandy newsłika i wybiórczej wcześniej czy później doprowadzi do sporego bojkotu i tego portalu. Lisa chce Pan naśladować? Skompromitowane mordy z koalicji obywatelskiej mają poparcie jedynie zwolenników starego systemu, korupcji, kryminalistów finansowych, etc…

 6. ale przecież chyba ci co patrzą na te wojny i wojenki to chyba wiedzą, że nawet jak przegramy to wygramy i to tylko kwestia czasu na ten bukiet powitalny z tej batalii, żeby załapać się na swoje trzy grosze ze swojej strefy okupacyjnej i jedno na co liczyć będzie ciężko to na poprawność polityczną, bowiem według jednej szkoły to panowie torują drogę dla pięknych pań, a w innych szkołach są tacy którzy dowodzą, że wręcz odwrotnie i przodem puszczają panie, niech się umordują z tym, w którą stronę naciskać klamki i gdzie trzeba pchać, a gdzie ciągnąć, żeby się dopchać swojego miejsca na swoje trzy grosze w polityce zagranicznej

 7. ” Hitler był lewakiem, antyklerykałem, ateistą i krypto gejem, czyli dokładnie tym kim jest dzisiaj skrajna lewica”
  LOL , ale ignorant!
  Powtarzasz zasłyszane bzdury i hasłem “Przyjdziemy po was z lasu” sam straszysz wojną polsko-polską, a potem piszesz, że ” Lewaczkom marzą się czystki, rewolucja”. Skonsultuj się z jakimś psychiatrą, bo wyglądasz na jakiegoś schizofrenika.

  Hitler był wychowany w rodzinie katolickiej, uczęszczał nawet do katolickiej szkoły.
  Nie wiem na jakiej podstawie sądzisz, że był gejem i ateistą skoro homoseksualistów traktował na równi z żydami czy cyganami oraz odwoływał się do “sił wyższych”…

  Wikipedia: “Wobec spadku wpływów wyborczych NSDAP, rozprawił się z opozycją, tworząc dla określonych grup ludności (Żydzi, homoseksualiści, niektórzy księża, Cyganie, Świadkowie Jehowy, szeroko rozumiani antyhitlerowcy oraz komuniści i socjaldemokraci) obozy koncentracyjne.”

  Bez wątpienia był rasistą, szowinistą, nacjonalistą – postawy te nie cechują lewicy. To, że miał “program socjalny” i walczył ze starym porządkiem nie czyni z niego lewaka (uważasz, że PiS też jest partią “lewacką”?).
  BTW może podaj definicję charakteryzującą “lewactwo”, bo straszą tym jak Hitler Żydami, ale nikt nie przytoczy współczesnej definicji tego słowa.

  Dalej. Wikipedia:
  “Hitler dążył do usunięcia również Cyganów (zob. Porajmos), jako tzw. podludzi (niem. Untermenschen), a także izolacji i wyniszczenia niemieckich homoseksualistów (zob. Sytuacja homoseksualistów w III Rzeszy). Wszczął programy masowych mordów na osobach chorych psychicznie. Około 51 milionów Słowian zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią planowano usunąć poprzez eksterminacje czy przesiedlenia na wschód, głównie na Syberię (zgodnie z tak zwanym Generalnym Planem Wschodnim, niem. Generalplan Ost). Zakładano też germanizację elementów określanych przez pseudonaukowe wytyczne niemieckiej teorii rasowej jako „wartościowe rasowo”. ” Typowy Rasizm, szowinistyczny nacjonalizm, homofobia.

 8. Oj chciałby kolejny bolszewik wojny polsko-polskiej, ale takowej nie ma i nie będzie. Na pohybel! I te ciągłe porównania PiS to nazistów. To już jest śmieszne. Wykształceni ludzie, którzy chodzą głosować doskonale wiedzą, że Hitler był lewakiem, antyklerykałem, ateistą i krypto gejem, czyli dokładnie tym kim jest dzisiaj skrajna lewica. Lewaczkom marzą się czystki, rewolucja, wysyłanie “w kosmos” księży, potem katolików i chrześcijan. Cholerni neomarksiści.

 9. Z Poko, Koko, czy jak oni się tam zwą idzie za to młoda, wykształcona kadra:-) Starych komuchów i agentów, donosicieli, którzy jedyne co potrafią na pluć na Polskę byle przypodobać się UE. Tusk im ze swojej wieży pokazał, że można bez wizji, bez programu, bez chęci modernizacji Polski osiągnąc sukces i dobrze zarabiać, trzeba tylko wysługiwać się innym i dbać o ich interesy…

 10. Nie ma facet innego zajęcia to pisze aby co pisać do wirtualnego portalu. Dziennikarz jest marny,podobnie jak jego koledzy którzy złapali zatrudnienie w UM.

 11. Tu nie trzeba analiz politologów (zresztą z natury bardzo płytkie) , ale socjologów. Od dawna wiadomo jest, że to nie frekwencja rozstrzyga, ale struktura tej frekwencji. Jeśli młodzi z dużych miast pójdą do urn, to może być różnie z przechyleniem szali na KO. Ale trzeba pamiętać, że nikt nie ma tak stałego (żelaznego) elektoratu jak pisowcy. Co do Biedronia, to on nie ma zaplecza. Wypali się po eurowyborach i podzieli los Leppera, Giertycha, Palikota czy Petru.

 12. “kiedy wodzić prym zaczęły buroszarozielone barwy feldgrau”
  Armia nosząca te barwy dwukrotnie w tym czasie dostała w cztery litery.
  To tak gwoli przypomnienia.
  Ps – swoją drogą ten przedostatni akapit to totalny bełkot.
  Ps – Czy “buroszarozielone” to właściwa pisownia??

Comments are closed.