Zdjęcie: Pixabay

Dramatyczna sytuacja pacjentów onkologicznych. Z powodu pandemii, mocno ograniczono diagnostykę. Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa od 1 kwietnia będzie przyjmował pacjentów w dwóch przychodniach. 

Pacjenci onkologiczni żyją w strachu przed zakażeniem koronawirusem. Liczba nowotworów diagnozowanych zbyt późno stale rośnie. O COVID-19 mówi cały świat, ale o drugiej epidemii – raka – milczy.

Podczas ubiegłoroczonego lockdownu wiosną wstrzymano profilaktykę. Ograniczono diagnostykę. Tylko w maju 2020 roku liczba wykonywanych mammografii spadła o 90 procent, a cytologii o 85-95 procent!

Drastycznie spada też ilość wydawanych kart diagnostyki i leczenia onkologicznego. To, że nowotwory nie są wykrywane – nie oznacza, że problem zniknął. – Chore osoby cudownie nie wyzdrowiały. Trafią na onkologię, kiedy będzie już na to za późno – alarmują specjaliści.

Dlatego tak ważne jest zachowanie ciągłości diagnostyki i profilaktyki. Rzeszowski Medyk wznowił badania dla mieszkańców Podkarpacia. Medyk zapewnia, że są one bezpieczne i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Od 1 kwietnia w przychodni Medyk przy al. Rejtana 53 i ul. Szopena 1 w Poradni Onkologicznej w Rzeszowie przyjmowani będą zarówno pacjenci w ramach NFZ, jak i prywatni. Do poradni nie jest wymagane skierowanie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W założeniu pacjenci mają uzyskać dostęp do kompleksowej ścieżki diagnostyki – od konsultacji lekarskich, leczenia, po rehabilitację. Pacjent będzie prowadzony „za rękę”.

– Ma się czuć komfortowo. Chcemy, żeby stres związany z diagnostyką był minimalny, a pacjent mógł skupić się na sobie, a nie na poszukiwaniu terminów do kolejnych specjalistów – wyjaśniają przedstawiciele Medyka. 

Poradnia, czynna od poniedziałku do soboty, łączy pracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Skład głównego zespołu tworzą doświadczeni lekarze: prof. Bożena Karczmarek-Borowska, dr n. med. Jacek Pszeniczny, Kamil Kuć i Mirosław Kolbusz. 

Medyk współpracuje też z psychologami, dietetykami, fizjoterapeutami i innymi specjalistami, którzy mogą wspomóc proces leczenia czy rehabilitacji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama