Reklama

Neurotyczne postacie tańczące „Tango” ze Sławomirem Mrożkiem, nowoczesne wizualizacje i tradycyjne spektakle, a do tego bardzo dużo słowiańskich akcentów i piątkowy wieczór pod gwiazdami i z gwiazdami na scenie. Tak właśnie zapowiada się tegoroczny  Europejski Stadion Kultury.

Większość osób, czekających na tegoroczny ESK (23-26 czerwca), będący częścią Wschodu Kultury, zastanawiało się, kto w tym roku będzie zagraniczną gwiazdą Koncertu Głównego na Stadionie Miejskim. Już w ubiegłym tygodniu ujawniliśmy, że będzie nią holenderska grupa Within Temptation, co w poniedziałek potwierdzili organizatorzy, jak również informacje o kolektywach muzycznych, które wystąpią w drugi dzień Festiwalu (24 czerwca, piątek).

Ale ESK to nie tylko Koncert Główny, ale 40 różnorodnych wydarzeń, a w tym koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie. Rzeszów przez cztery dni odwiedzi 150 artystów z 10 krajów.

Nie tylko koncerty, ale też…

W klimat pradawnej słowiańszczyzny wprowadzi widzów Art Color Ballet, prezentując  spektakl „Preludium Słowiańskie”. Twórcy widowiska Marek „Smok” Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni, bodypaintingu i światła UV wykreowali współczesną interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.

O muzyczną stronę wydarzenia zadba grupa Wataha The Slavic Drummers oraz grupa wokalna Strojone. Spektakl odbędzie się w czwartek (23 czerwca) o 21:00 przy fontannie multimedialnej.

Natomiast „Alarm, percussion thriller goes East”, również w czwartek, ale w klubie festiwalowym na bulwarach,  wezwie do kontemplacji w półmroku, do zanurzenia w przestrzeń ezoterycznych brzmień. Warstwa muzyczna tego performancu  oscylować będzie między akustycznym dark ambient a  twórczością kompozytorów muzyki awangardowej i muzyki wschodu.

Aleksander Wnuk, wraz z pozostałymi muzykami, chce zabrać słuchaczy w kręgi muzyki nie tylko wirtuozowskiej, ale także kontemplacyjnej, kameralnej, z posępnym widmem i doraźnym larum. Klimat wieczornego pleneru ma sprzyjać spacerowi wśród bezkresu mrocznych zakamarków naszych myśli.  Nie zabraknie jednak nawiązania do groteski, która często towarzyszy mrocznym historiom znanym z kina czy teatru.

„Alarm…” nie jest programowym, ale raczej swobodnie zaprojektowanym konceptem muzyczno-wizualnym spektaklem.

W piątek (24 czerwca) na Stadionie Miejskim to na, co wszyscy czekają, czyli koncerty. Wystąpią kolektywy muzyczne: Natalia Nykiel z Golden Parazyth, Dawid Kwiatkowski z The Hardkiss, Skubas z Jono McCleery, Sarsa z Green Room & Dato Lomidze, Piotr Rogucki z Within Temptation.

Jamala, Art Celebration…

Ale w piątek absolutnie nie kończą się muzyczne ekscesy, ponieważ 25 czerwca (sobota) na scenie rzeszowskiego Rynku pojawią się jeszcze: Jamala – właściwie Susana Dżamaładinowa – ukraińska piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia, której skalę głosu wycenia się na cztery oktawy. Artystka jest zwyciężczynią konkursu Eurowizja 2016.

Na Rynku tego dnia zagra także Atmasfera. To grupa, która gra muzykę z pogranicza folk, indie, world music, etno-fusion w połączeniu z formami klasyczne i współczesnej muzyki, improwizacjami. Repertuar Atmasfery  to kompozycje własne, oparte na oryginalnych tekstach.

A w niedziele, w klubie festiwalowym na bulwarach zagra Angela Gaber Trio.

Odrobinę muzycznej historii również na scenie rzeszowskiego Rynku (sobota 25, czerwca) zaprezentują Art Celebration w programie „History of the Rhythm”. Artyści przedstawią historię ewolucji muzyki rytmicznej i pokażą zmiany, jakie następowały w niej na przestrzeni lat.

Celem pokazu będzie również unaocznienie, że we współczesnej muzyce gatunki takie jak: jazz, soul, rhythm`n blues czy hip hop wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie. W tym celu organizatorzy zaprosili do współpracy artystów, którzy znani są ze swojej otwartości na różne gatunki i nie boją się podejmować nowych wyzwań. Podczas koncertu zaprezentują się: Dj Eproma, NumerRaz, Katarzyna Rościńska, Michał Urbaniak, Te-Tris, Eskaubei i Ten Typ Mes.

Teatralna scena również nie rozczaruje

Natomiast rzeszowska scena teatralna rozpocznie Wschód Kultury romantycznie, ponieważ w czwartek (23 czerwca) będzie można zobaczyć w Podziemnej Trasie Turystycznej spektakl „Romantyzm – Nowe Oczyszczenie” przygotowany przez aktorów teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Scenariusz przedstawienia został zbudowany w oparciu o teksty polskich romantyków. W widowisku – instalacji zostaną zderzone ze sobą skrajnie odmienne konwencje i style. Najpierw musical w postaci artystowsko – progresywnego pokazu mody, ulokowanego w industrialnej przestrzeni Podziemnej Trasy Turystycznej.

Następnie widzowie przejdą przez wielowiekowe komnaty, lochy i korytarze w konwencji nawiązującej do teatru średniowiecznego. Współczesna technologia pozwoli na zbudowanie multimedialnego kontekstu dla prezentowanych utworów. Tak skonstruowane przedstawienie będzie doskonałym sposobem na przekroczenie ograniczeń sceny pudełkowej
i teatralna eksplorację przestrzeni centrum miasta.

Natomiast w sobotę (25 czerwca) klasyka gatunku, czyli „Emigranci” Sławomira Mrożka. O naszej tożsamości narodowej będzie można „podyskutować” z intelektualistą AA i przeciętnym zjadaczem chleba XX w klubie festiwalowym, a naprawdę warto, ponieważ na scenie pojawią się takie postaci jak Piotr Cyrwus i Szymon Kuśmider.

Również w sobotę, ale w Teatrze Maska Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka opowiedzą o tym „Jak to niegrzecznym bywa źle”. Inspiracją spektaklu były wiersze dla dzieci XIX-wiecznego pisarza i psychiatry Heinricha Hoffmanna. Choć skierowane do najmłodszych, wierszyki i ilustracje z „Bajek dla niegrzecznych dzieci” dziś odbierane są raczej jako makabryczna ciekawostka.

Artyści wykorzystali wiersze niemieckiego pisarza, tworząc uwspółcześnioną wersję, w której szereg dziwnych, neurotycznych postaci dzieli się z odbiorcą swoimi fobiami, lękami, psychozami. Widz wchodzi w niepokojący, odrealniony świat i bierze udział w art-terapii.

A dzień później (niedziela, 26 czerwca) „Szczur” w wykonaniu Teatru Beautiful Flowers.  Spektakl to wspólne dzieło trzech chłopaków Artema Vusyka, Ihora Kliuchnyka i Denysa Chmeliova. Prosty pracowity chłopiec pewnego dnia zostaje świadkiem bandyckiej strzelaniny, w skutek której do jego rąk trafia tajemnicza walizka. Od jakiegoś czasu jest już ona celem dwóch bandytów. Teraz zaś mają oni nowe zadanie: znaleźć chłopca, zamordować go i odzyskać z powrotem walizkę.

Równolegle trzech ekscentrycznych detektywów stara się przeprowadzić śledztwo w sprawie zamachu oraz w sprawie walizki. Niestety, dużą część czasu zabiera im wyjaśnianie osobistych relacji i wzajemne podejrzenia. Spektakl jest gwarancją świetnej muzyki na żywo, ogromnej dawki humoru i niespodziewanych zwrotów akcji.

Artystyczne prezentacje – wystawy i wernisaże

W Muzeum Dobranocek będzie można zobaczyć wystawę „Edik” poświęconą twórczości Edwarda Sturlisa – wybitnego reżysera, związanego ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi oraz  wernisaż wystawy twórczości Surena.

W Biurze Wystaw Artystycznych natomiast będzie można podziwiać wystawę   Eugeniusz GENO Małkowskiego zatytułowaną „Portrety”.

Galeria  R_Z zaprezentuje tradycje kulturowe Polski i Ukrainy. Wernisaż „Pamiątki” będzie próbą zderzenia tradycji z współczesnością tych dwóch narodów.

W Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa będzie natomiast „Boża sprawa” autorstwa Stanisławy Zacharko. Swoje prace przedstawi również Adeliny Gde w Teatrze Maska. Ta młoda artystka z Kazachstanu będzie prezentować serię plakatów swojego autorstwa.

Artystyczne doznania zakończy akcja „Twarze Miasta” (24-26 czerwca), gdzie  przez 3 dni od 10:00 do 14:00 na Rynku rysowane będą nieodpłatnie portrety mieszkańców miasta i turystów. Prace zostaną sfotografowane tworząc bazę ok. 100-150 portretów. Wydrukowane portrety, skomponowane na dużej płaszczyźnie płyty pilśniowej stworzą zarys herbu miasta – krzyż maltański.

Nauka dla maluchów i nie tylko

Szkolenie fotograficzne zapewni Robert Miernik podczas warsztatów „Zapisane na szkle – warsztaty fotografii techniką mokrego kolodionu”, które będą trwać od czwartku do niedzieli (23-26 czerwca) w Galerii Nierzeczywistej. Zaplanowana jest również wystawa powarsztatowa na 22 lipca godz. 18.00.

Dla dzieci natomiast w  klubie festiwalowym odbędą się warsztaty ilustratorskie z Surenem Vardanianem „Namaluj mi bajkę”, które odbędą się w sobotę (25 czerwca).

W klubie festiwalowym na bulwarach oraz centrum miasta odbędą się również  warsztaty dla dzieci oraz gra miejska „Poznaj swojego sąsiada”. Szkolenie prowadzone w formie pedagogiki zabawy będą przykładem do pokazania różnorodności i zarazem czerpania z bogactwa kulturowego, jak i ukazania podobieństw między Polską a wschodnimi sąsiadami.

Animacje będą odnosić się do wschodnich, ludowych gier ruchowych (podwórkowych), które wykażą oczywiste podobieństwa oraz swoistą oryginalność w przeciwieństwie do współczesnych form spędzania czasu wolnego.

Uczestnicy stworzą podczas warsztatów gigantyczną grę, wielkoformatowe instalacje, rekwizyty oraz zabawki wywodzące się z kultury ludycznej.  Zwieńczeniem działań będzie gra terenowa, podczas której uczestnicy „przechodząc przez różne kraje” – stoiska rozmieszczone na terenie miasta Rzeszowa – wezmą udział w zabawach, tańcach, pracach plastycznych, poznając sposoby spędzania czasu wolnego sąsiednich krajów, m.in. Ukrainy.

Smyk Arena  natomiast dla najmłodszych przygotowała w sobotę i niedzielę (25-26 czerwca) interaktywne warsztaty dla dzieci w  klubie festiwalowym. Mają one na celu zapoznać dzieci z tradycją kultury wschodu poprzez kreatywne zajęcia. a w programie warsztaty: obraz pop art, mały operator, robotyka, moda na kolor, malowniczy wschód oraz kulinaria.

Z myślą o maluchach

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie dla najmłodszych przygotowała w niedzielę (26 czerwca) projekcje ukraińskich animacji dla dzieci, którą będzie można obejrzeć w  klub festiwalowy.

W tym samym dniu i miejscu odbędzie się również spotkanie ze studentami z Ukrainy. Rozmowy będą dotyczyły zwyczajów w kulturze ukraińskiej oraz dobranocek. Spotkanie zakończy poczęstunek ze specjałami ukraińskimi.

Natomiast na bulwarach będzie można podziwiać plenerową wystawę  „Znajomi z Telewizorka , która będzie przedstawiać popularnych bohaterów dobranocek polskich i zagranicznych.

Również w klubie festiwalowym w niedzielę dla maluchów odbędzie się  spektakl muzyczny  „Ryby śpiewają na niby”, oparty na znanych tekstach Jana Brzechwy, tj. „Chrząszcz”, „Żuraw i Czapla”, „Stonoga” czy „Sójka”.

„Spotkania” ze Sławomirem Mrożkiem

„Sławomir Mrożek. Życie Warte jest Życia – Imigrant ze Wschodu Teatr Imigranta ze Wschodu. Epilog” – to kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku autorskiego projektu znakomitego fotografa Pawła Chara poświęconego wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi, prozaikowi i rysownikowi.

Mrożek – Mistrz teatru absurdu, autor wybitnych dzieł, docenianych na całym świecie: „Tanga”, „Emigrantów”, „Słonia”, satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej,  nominowany do literackiej nagrody Nobla to jedna z najbardziej fascynujących, ale i zarazem skrytych osobistości polskiej kultury i sztuki współczesnej.

Przez ostatnie dwa lata życia tego niezwykłego człowieka Paweł Chara miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki jego osobistego sekretarza, dokumentując to wszystko w formie wyjątkowych fotografii.

Realizacja projektu o charakterze biograficzno-dokumentacyjnym, którego kolejne efekty zostaną zaprezentowane rzeszowskiej publiczności w trakcie tegorocznej edycji Wschodu Kultury trwała niewiele ponad dwa lata, do 19 lipca 2013 roku, kiedy to zakończyła ją nagła śmierć Mistrza.

Dokładnie 25 czerwca br. publiczność w Rzeszowie będzie mogła uczestniczyć w czterech wyjątkowych wydarzeniach na tematycznym pograniczu literatury, teatru i fotografii, które stanowią esencję kolejnej odsłony projektu poświęconego tej wybitnej postaci. Będą to:

– Spektakl teatralny „EMIGRANCI” Sławomira Mrożka (reż. Piotr Cyrwus) w obsadzie aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider) – sobota (25 czerwca) – klub festiwalowy

– Pełnometrażowy film – biograficzny dokument poświęcony Pisarzowi (zdjęcia i reżyseria: Pawła Chara) – sobota, 25 (czerwca) – klub festiwalowy

– Prezentacja albumu z fotografiami wydanego przez Oficynę literacką Noir sur Blanc w Szwajcarii. Książka wydana w Polsce w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności pojawi się także we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Pozycja zawiera około 180 stron, w tym 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora „Emigrantów” w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił.

– Otwarty panel dyskusyjny z autorem zdjęć oraz aktorami będzie swoistym podsumowaniem dwóch lat realizacji projektu w Rzeszowie, jak również doskonałą okazją do tego, aby w szerszym gronie podyskutować nie tylko o tym, co znaczy być osobistym sekretarzem Sławomira Mrożka, ale również o tym, czym jest dobra fotografia, co tak naprawdę niesie ze sobą świat Mrożka i dlaczego warto się w nim zagłębić. Dyskusję poprowadzi redaktor Radia Rzeszów Adam Głaczyński, sobota (25 czerwca) – klub festiwalowy.

Nie tylko na płótnie istnieje sztuka artystyczna

Od czwartku do niedzieli (23-26 czerwca) będzie można podziewać „Marzenia Artysty”. Otwarta galeria sztuki powstanie na indywidualne potrzeby ekspozycji i przybierze kształt labiryntu. Artyści będą mieli okazję stworzyć od podstaw wspólną przestrzeń. Galeria będzie miała charakter otwartej konstrukcji „domu dla sztuki”.

Natomiast „Słowiańskie Bestie” w tym samym czasie zagoszczą w Podziemnej Trasie Turystycznej. Interaktywna instalacja audiowizualna zostanie przedstawiona w formacie „maszyny hologramowej”. W instalacji zostanie wykorzystane zjawisko, które stwarza wrażenie hologramu. Tematem instalacji są bohaterowie baśni oraz słowiańskich opowieści i legend, które łączą korzenie krajów Partnerstwa Wschodniego takich jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Jury wybierze 5 najlepszych postaci, które zostaną ożywione w formie 3D przez Krzysztofa Szczepańskiego (animatora postaci takich jak Smaug i wielu innych w filmowej trylogii „The Hobbit”). Przygotowane postaci zostaną zamknięte w drewnianej klatce. Będzie je można oglądać, ale też dowiedzieć się o nich kilku ciekawostek, np. jak funkcjonowały w naszej wspólnej słowiańskiej kulturze.

W sobotę i niedzielę będzie można podziwiać na fasadzie kamienicy przy ratuszu video map ping „Światłem odbudowane”. Prezentacja architektury Lwowa inspirowana fotografią artystyczną Aleksieja Lutina ma na celu przybliżenie postaci fotografika oraz piękna architektury Lwowa ukazanej w sposób bardzo ulotny przez projekcję 3D.

Zaproszenie do tańca-połamańca

W niedzielę (26 czerwca) na bulwarach odbędzie się turniej tańca break dance „Battle of the South”, na który zostaną zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. Sędziami będą znani w środowisku tancerze z Ukrainy, Białorusi i Polski. Oprawą muzyczną zajmą się dj-e z Polski i Ukrainy a cała imprezę poprowadzi MC z Polski.

Na zawodach zostaną rozegrane bitwy taneczne w trzech kategoriach wiekowych (dzieci do 9 lat, do 15 lat i powyżej 15 lat). Celem imprezy jest integracja środowiska tanecznego krajów Partnerstwa Wschodniego, a także wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia ESK bezpłatny.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama