Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu Haydamaky podczas koncert ESK 2014

Do 40 tys. zł dofinansowania można otrzymać na projekty artystyczne, które będą częścią tegorocznego festiwalu Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Tym razem motywem przewodnim będzie Białoruś.

W tym roku Wschód Kultury odbędzie się już po raz piąty. Oprócz Rzeszowa uczestniczą w nim dwa polskie miasta: Lublin i Białystok.

Chociaż za oknem mróz i do wakacji jeszcze daleko, to jednak pierwsze przygotowania do jednej z najgorętszych imprez w Rzeszowie, jaką jest Europejski Stadion Kultury, już ruszył. Urząd Miasta w Rzeszowie ogłosił konkurs na projekty, które będą realizowane podczas ESK 2017.  Tym razem motywem przewodnim festiwalu będzie Białoruś.

– Co roku eksponowany jest inny kraj Partnerstwa Wschodniego. W tym roku Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło skoncentrować się na Białorusi – wyjaśnia Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie.

Podobnie jak w ubiegłym roku pod uwagę będą brane przede wszystkim te projekty artystyczne, które będą uwzględniać zagadnienia związane z tematyką Partnerstwa Wschodniego – w tym roku szczególnie Białorusi – w dziedzinach m.in. teatru, muzyki, fotografii, sztuk wizualnych, animacji dla dzieci itp.

– Taka formuła festiwalu Wschód Kultury sprawdziła się, gdyż  w ubiegłym roku w Rzeszowie zostało zrealizowane 40 różnorodnych wydarzeń. Dlatego w tym roku chcemy również nawiązać współpracę z twórcami inicjatyw oddolnych – wyjaśnia Radaczyńska.

O tym, ile projektów w tym roku zostanie zrealizowanych zadecydują koncepcje złożonych wniosków w konkursie.

– Mamy ograniczone środki finansowe, więc trudno nam teraz, nie wiedząc jakie będą propozycje, zdecydować, ile projektów będzie można zrealizować podczas festiwalu – tłumaczy Aneta Radaczyńska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Miasto na realizację projektów artystycznych podczas ESK 2017 planuje przeznaczyć ponad 86 tys. zł. Do konkursu swoje projekty mogą zgłaszać stowarzyszenia i fundacje. Minimalna kwota wnioskowanej dotacji wynosi 10 tys. zł, maksymalna – 40 tys. zł.

Urzędnicy zapewniają, że zgłoszone projekty postarają się jak najszybciej przeanalizować i wybrać te, które najbardziej wpisują się w ideę nadchodzącego Wschodu Kultury.

Projekty przyjmowane są do 26 stycznia. Należy je składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta (ul. Rynek 1, kancelaria podawcza), w sekretariacie Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM (ul. Rynek 11, I piętro, pokój nr 5), a także w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych: „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20), „Milennium Hall” (al. Kopisto 1), „Plaza” (al. Rejtana 65) i „Galerii Rzeszów” (al. Piłsudskiego 44).

Koncert Główny ESK 2107 odbędzie się 23 czerwca.

Wschód Kultury to cykl trzech festiwali integrujących środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta.

Punktem kulminacyjnym imprezy Wschodu Kultury w Rzeszowie będzie Koncert Główny – Europejski Stadion Kultury. Gwiazdą ubiegłorocznego ESK był holenderski zespół Within Temptation. Koncert obejrzało ok. 50 tys. osób – o 10 tys. więcej niż rok wcześniej.  

– Na imprezę przyjechali ludzie z całej Polski i z zagranicy. Było bardzo gorąco, ale koncert wypadł bardzo dobrze – mówił tuż po zakończeniu koncertu Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama