Zdjęcie: Patryk Kaflowski

Rzeszowsko-krakowska grupa jazzowo-rapowa Eskaubei  i Tomek Nowak Quartet po raz drugi z rzędu głosami czytelników Jazzpress i słuchaczy RadioJAZZ.FM podwójnie zwyciężyła w plebiscycie JAZZ 2016 w kategoriach: „Polska jazzowa płyta roku” i „Polski jazzowy wykonawca roku”.

– Ogromnie cieszymy się ze wsparcia, na jakie możemy liczyć ze strony naszych słuchaczy. Zwycięstwa w rankingach, choć bardzo satysfakcjonujące, są tylko środkiem do celu, jakim jest docieranie z muzyką do jak największego grona świadomych odbiorców – podkreślają członkowie Eskaubei i Tomek Nowak Quartet.

Oprócz Eskaubei, czyli rzeszowskiego rapera Bartka Skubisza, oraz Tomasza Nowaka zespół tworzą jeszcze: Kuba Płużek, Filip Mozul i Alan Wykpisz.

Jazzowo-rapowa ekipa została doceniona w plebiscycie „JAZZ 2016” cenionego pisma JazzPress i słuchaczy RadioJAZZ.FM za wydaną w listopadzie 2016 r. drugą płytę „Tego Chciałem”. Jest on kontynuacją drogi, jaką zespół obrał na debiutanckim krążku „Będzie Dobrze”, przyjętym niezwykle ciepło zarówno przez środowisko jazzowe jak i hip hopowe.  

Debiutancki album wydany w kwietniu 2015 r. został uznany za „Polską Jazzową Płyta Roku”. Sam zespół Eskaubei i Tomek Nowak Quartet uznano wtedy laureatem kategorii „Polski Jazzowy Zespół Roku”. Teraz grupa powtórzyła ten sukces w obu kategoriach po wydaniu płyty „Tego Chciałem”. Znalazła się ona również w czołówce podsumowań kilku innych redakcji i dziennikarzy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Drugi album jest rozwinięciem formuły akustycznego grania i wzbogacenie go o nowe elementy. Na płycie obok kontrabasu pojawia się gitara basowa. Nie ma fortepianu, są za to fender rhodes, wurlitzer oraz organy hammonda, a także smaczki w postaci brzmień syntezatorowych czy przetworzonego brzmienia trąbki.

– Zachowana została jednak energia nagrywania „na setkę” (łącznie z partiami rapu) i duża swoboda improwizacji. Czerpiemy z całej palety inspiracji tzw. Black American Music, zachowując przy tym swój indywidualny język muzyczny – podkreślają muzycy.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet podsumowują miniony rok prezentując utwór „EiTNQ Travel” z „Tego Chciałem”. Zilustrowano go zbiorem zdjęć z kilku spośród 30 koncertów, które zespół zagrał w 2016 roku. W utworze pojawiają się Mr Krime i Mateusz Śliwa. Jest on formą podziękowania dla słuchaczy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama