Europejska Nagroda Obywatelska dla Komitetu Obrony Demokracji [FOTO]

0
Reklama

Komitet Obrony Demokracji otrzymał medal Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2021. Uroczystość odbyła się w piątek po południu w rzeszowskim hotelu Hilton.

 

W uroczystości prowadzonej przez Macieja Zakrockiego, dziennikarza radia TOK FM, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Do Rzeszowa przyjechali m.in. Łukasz Kempara, dyrektor polskiego Biura Parlamentu Europejskiego oraz podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska.

Gośćmi uroczystości byli także sędzia Waldemar Żurek oraz prokurator Katarzyna Kwiatkowska, szefowa prokuratorskiego stowarzyszenia Lex Super Omnia. Oboje są szykanowani przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuraturę Generalną za obronę niezawisłości sędziów i walkę z upolitycznieniem prokuratury. 

Medal Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2021, przyznawanej przez Parlament Europejski, wręczono za projekt „Obrona godności i niezawisłości sędziów walczących o niezależność sądów w Polsce”. Nagrodę wręczono Komitetowi Obrony Demokracji, który od 2016 roku organizuje manifestacje w obronie niezależnego sądownictwa. 

To właśnie Elżbieta Łukacijewska wystąpiła do Parlamentu Europejskiego, by nagrodzono ten projekt i medal wręczono właśnie działaczom KOD-u. Zanim wręczono medal, Maciej Zakrocki, który jako dziennikarz zajmuje się integracją europejską od ok. 25 lat, mówił, że dziennikarz powinien być bezstronny. 

– Ale w sprawie integracji, obecności Polski w Unii Europejskiej, nie jestem bezstronny – podkreślił. Dodał, że Europejską Nagrodą Obywatelską zostaną uhonorowane osoby, które dobrze wiedzą, czym jest demokracja. – Bardzo starają się nam to przypominać – mówił o działaczach Komitetu Obrony Demokracji Zakrocki. 

Łukacijewska – dobrym posłańcem 

Łukasz Kempara podkreślał, że PE promuje nie tylko wartości demokratyczne, ale też aktywności obywatelskie poprzez Europejską Nagrodę Obywatelską. – Ta nagroda popiera osoby, instytucje, które promują wartości europejskie w wymiarze międzyludzkim, bardzo często kulturowym, transgranicznym, międzypaństwowym – mówił szef Biura PE w Polsce.

Kempara nie ukrywał skrępowania, że PE nagradza osoby, instytucje za tak oczywiste sprawy jak obrona niezależności sądów i fundamentów demokracji. Ale w państwie PiS trzeba tego bronić. Mówiła o tym Elżbieta Łukacijewska, która ubolewa, że Polska w tej chwili w UE obiera inny kierunek niż jeszcze kilka la temu. Polexit nie jest mrzonką. 

– Ten rząd próbuje nas oddalić od wartości, których, podpisując traktaty unijne, obiecaliśmy przestrzegać, które są zawarte w naszej Konstytucji. Polacy, pamiętając komunę, nie chcą, by niechlubne i mroczne czasy wróciły – mówiła europosłanka Łukacijewska, która wręczyła KOD-owi medal Europejskiej Nagrody Gospodarczej. 

– Cieszę się, że mogłam być posłańcem tego projektu. Gdyby to ode mnie zależało, pomnożyłabym te medale i wręczyła je każdemu, kto wyszedł i miał odwagę wyjść na ulice protestować w obronie wolnych sądów – podkreślała Elżbieta Łukacijewska, dodając, że nikt nie ma ochoty na to, by w PE cały czas mówiono o Polsce. 

– Jeżeli ktoś mówi, że my donosimy na Polskę, to znaczy, że Polsce źle życzy, jest użytecznym idiotą w rękach Putina albo korzysta na tym i boi się tych korzyści nie stracić. Nie ma sprzeczności między Konstytucją a traktatami europejskimi – powiedziała Łukacijewska. 

Piątkową uroczystość uświetnił koncert kwartetu smyczkowego Con Affetto.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: