Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Będzie ona poświęcona wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. Specjaliści będą dostępni w sobotę (18 września) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. 

W środę (15 września) obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty ustanowiony w 2006 roku przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. To dzień potrzebny, aby głośno mówić i zwiększyć świadomość społeczeństwa – zwłaszcza mężczyzn – o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych w kierunku przerostu gruczołu krokowego i jego nowotworu.

Z tej okazji Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie 18 września organizuje „białą sobotę” poświęconą wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. Specjaliści Podkarpackiego Ośrodka Leczenia Raka Gruczołu Krokowego będą dostępni w przyszpitalnej poradni urologicznej przy ul. Szopena 2 w godz. 10:00-14:00.

„Biała sobota” jest dla mężczyzn od 45. roku życia w przypadku stwierdzonego w najbliższej rodzinie nowotworu prostaty oraz mężczyzn po 50. roku życia. Urolodzy będą analizować dostarczone przez pacjentów wyniki badań i badań fizykalnych, a w przypadku wskazań także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

Dodatkowe informacje pacjenci mogą uzyskać pod numerami telefonów: 17 866 62 68 lub 880 333 328.

Czym jest prostata?

To niewielki narząd wielkości kasztana, poniżej pęcherza i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje uczucie parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenie jego strumienia i zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego, z czasem może przekształcić się w nowotwór.

Choroba przez długi czas może jednak przebiegać bezobjawowo. Często dopiero tak niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza.

Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent mężczyzn po 50. roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze.

Jednak wcześnie wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie, wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty PSA. Obecnie pomiar PSA można za darmo można zrealizować z programu Profilaktyka 40+.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: