Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Koncert Główny ESK w 2021 roku

Na nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas koncertu głównego jest jeszcze za wcześnie. Ale wiadomo już gdzie powstanie Klub Festiwalowy. Organizatorzy znaleźli dla niego nowe miejsce.

Europejski Stadion Kultury to największy festiwal na Podkarpaciu. Jego formuła od lat jest niezmienna. To koncert główny z udziałem kolektywów i kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych częściach miasta. Najważniejsze odbywają się w Klubie Festiwalowym, który w tym roku powstanie w fosie Zamku Lubomirskich i przy fontannie multimedialnej.

To właśnie tam odbędzie się silent disco, warsztaty dla dzieci, będzie strefa food trucków, koncerty artystów z Polski i zagranicy w ramach Electro East, Przestrzeń Wymiany Myśli, czy Festiwal Działań Oddolnych. Wcześniej tego typu wydarzenia odbywały się na bulwarach, w tym roku organizatorzy zmienili miejsce na zamkową fosę i okolice fontanny.

Koncert główny, pod hasłem „Odzyskać równowagę”, odbędzie się w tym samym miejscu co w ubiegłym roku, czyli w Parku Sybiraków. Tradycyjnie, wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej z krajów Partnerstwa Wschodniego, które wykonają własne utwory i zagrają w duetach. Składy zostaną ogłoszone 31 maja.

W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się kolejna edycja koncertu Art Celebration. Sporo będzie się też działo m.in. na Rynku, w Rzeszowskich Piwnicach, Galerii Nierzeczywistej, Rzeszowskiej Galerii Fotografii oraz Teatrze Maska.

Tegoroczna edycja ESK jest przyjazna środowisku, dlatego część wydarzeń będzie dotyczyła tematów związanych z naturą i ekologią w sztuce. Na festiwal wyrośnie też łąka kwietna, która już została wysiana na bulwarach.

Organizatorzy zapowiadają, że niebawem ogłoszą więcej szczegółów programu. ESK odbędzie się w Rzeszowie po raz dwunasty. Rozpocznie się w piątek, 24 i potrwa do 26 czerwca. Nie ma biletów, wszystkie wydarzenia ESK są bezpłatne. Będą się one odbywały się w 11 różnych punktach na terenie miasta. 

ESK odbywa się w Rzeszowie od 2011 r., a od 2013 r. w ramach festiwalu Wschód Kultury we współpracy z artystami miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy). Wschód Kultury odbywa się w trzech polskich miastach: w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

(la)

Zdjęcie: materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama