Zdjęcie: Światowa Organizacja Zdrowia
Reklama

Od 21 listopada do 25 listopada w Rzeszowie będzie można bezpłatnie przeprowadzić test na obecność w organizmie wirusa HIV. 

Akcja odbędzie w ramach nadchodzącego Europejskiego Tygodnia Testowania. W Rzeszowie anonimowo i bezpłatnie test na HIV można wykonywać dwa razy w tygodniu (w środy w godz. 15:15-18:15 oraz w soboty 11:30-15:30) w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, który znajduje się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wierzbowej 16.

Rzeszowski PKD jest prowadzony przez Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”

Podczas Europejskiego Tygodnia Testowania punkt będzie wyjątkowo czynny codziennie – od wtorku 21 listopada do piątku 24 listopada od 15:15 do 18:15 oraz w sobotę 25 listopada od 11:30 do 14:30. Nie trzeba się wcześniej umawiać, ani podawać danych. Wystarczy przyjść do PKD w godzinach jego otwarcia.

W punkcie testowania pomocy udzielają wykwalifikowani doradcy, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości związane z ryzykiem zakażenia HIV i wykonaniem testu oraz udzielą profesjonalnych porad przed oraz po przeprowadzonym teście.

Wokół HIV narosło wiele mitów – nadal powszechnie uważa się, że ten problem dotyczy tylko kilku określonych “grup ryzyka”. Tymczasem eksperci przestrzegają: takie grupy nie istnieją, a HIV może dotyczyć każdego z nas.

W Polsce ponad 50 proc. – 70 proc. osób zakażonych nie wie o swoim zakażeniu. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do chorób o ciężkim przebiegu a w konsekwencji śmierci, podczas gdy w razie podjęcia leczenia możliwe jest długie życie bez szczególnych dolegliwości związanych z zakażeniem – bez przeszkód można pracować, uczyć się, mieć partnerów i dzieci.

– Jednak zanim ktokolwiek podejmie leczenie musi dowiedzieć się, że jest zakażony – dlatego właśnie zawsze warto wykonać test – twierdzi Paweł Wuwer, sekretarz Stowarzyszenia „Jeden Świat”. – HIV to zakażenie, jak każde inne i może dotyczyć każdego z nas. Zrób test na HIV – zachęca Wuwer. 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS.

Aby przyjść na test nie trzeba być na czczo. Wyniki otrzymuje się podczas następnej wizyty. Test polegający na pobraniu krwi poprzedzony jest rozmową z doradcą. Na tej podstawie doradca szacuje, czy zaistniało ryzyko zakażenia HIV oraz czy wynik testu będzie ostateczny, czy też należałoby go powtórzyć.

Wynik ujemny wykonany minimum trzy miesiące po sytuacji, która mogła narazić na zakażenie oznacza, że osoba nie jest zakażona HIV. Wynik dodatni testu przesiewowego musi zostać zweryfikowany jeszcze inną metodą (testem potwierdzenia Western-Blot). Jeśli kolejny test da również wynik pozytywny oznacza to, że osoba jest zakażona HIV.

Rozmowa z doradcą oraz pobranie krwi trwa około 15 minut.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama