Zdjęcie: Światowa Organizacja Zdrowia

Zbliża się Europejski Tydzień Testowania. Od 26 listopada do 1 grudnia w Rzeszowie będzie można bezpłatnie przeprowadzić test na obecność w organizmie wirusa HIV. 

Europejski Tydzień Testowania to cykliczne wydarzenie, które ma zachęcać do wykonywania testów w kierunku HIV oraz podnieść świadomość społeczeństwa na temat zakażenia HIV, które może dotyczyć każdego.

Polska od lat bierze udział w tym wydarzeniu, a koordynuje je Krajowe Centrum ds. AIDS, działające przy Ministerstwie Zdrowia. Sieć kilkunastu Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, działających na terenie Polski, przez tydzień zwiększa dostęp testów i zachęca do ich wykonania. Za testy nic się nie płaci i badanie jest anonimowe.  

Do akcji włącza się także PKD w Rzeszowie, prowadzony przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”. Rzeszowski Punkt znajduje się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wierzbowej 16. Zwykle jest on czynny dwa razy w tygodniu – w środy od 15:15 do 18:15 i w soboty od 11:30 do 14:30.

Podczas Europejskiego Tygodnia Testowania od 26 listopada do 1 grudnia PKD będzie pracować codziennie – od poniedziałku do piątku (26 listopada – 30 listopada) testy wykonywane będą od 15:15 do 18:15, zaś w sobotę (1 grudnia) – od 11:30 do 14:30. Nie trzeba wcześniej się rejestrować, wystarczy przyjść w określonych godzinach. 

Rzeszowski Punkt jest jedynym na Podkarpaciu, gdzie można przeprowadzić test na obecność w organizmie wirusa HIV.
 
– Testy powinien zalecać m.in. każdy lekarz ginekolog kobiecie w ciąży – twierdzi Paweł Wuwer, koordynator PKD w Rzeszowie. Podkreśla, że HIV nie jest problemem tylko wybranych grup, jak powszechnie się sądzi, np. osób homoseksualnych, świadczących usługi seksualne, czy biorących narkotyki.
 
– W skali świata większość osób zakażonych stanowią osoby heteroseksualne, a główną drogą zakażenia są kontakty seksualne. HIV dotyczyć może zatem potencjalnie każdego – wyjaśnia Wuwer. 
 

Aby przyjść na test nie trzeba być na czczo. Na wynik testu czeka się zwykle zaledwie kilkanaście minut. Pobranie krwi poprzedza rozmowa z doradcą, który ma certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS. Doradca pomoże zidentyfikować ewentualne zachowania ryzykowne, dokona orientacyjnego oszacowania ryzyka oraz wyjaśni działanie wykonywanych testów i znaczenie wyniku.

Do rzeszowskiego PKD na co dzień przychodzą różne osoby, np. takie, które doświadczyły przemocy seksualnej, albo osoby homoseksualne, które dopiero przy pracownikach PKD po raz pierwszy otwarcie rozmawiały o swoim życiu seksualnym. 

– Staramy się nie tylko profesjonalnie wykonać test, ale również udzielić w jakimś zakresie wsparcia i dać przestrzeń do otwartej rozmowy o tym wszystkim, co może mieć związek z HIV, a o czym na co dzień wstydzimy się rozmawiać. W naszym Punkcie jest przestrzeń na taką rozmowę, a naszą naczelną zasadą – obok anonimowości – jest nieocenianie klientów. Każdy spotka się ze zrozumieniem i otwartością z naszej strony – zapewnia Paweł Wuwer. 

Wykonanie testu pozwala na wykrycie zakażenia, a im szybciej zostanie ono wykryte, tym łatwiejsze będzie leczenie. Dostępne w Polsce leki są zupełnie darmowe dla wszystkich, bez względu nawet na ubezpieczenie. Podjęcie leczenia nie wiąże się zatem z ponoszeniem wysokich kosztów, a jego skutek jest taki, że zakażenie nie wpływa na jakość życia.

– Osoba zakażona może dożyć późnej starości, mieć zdrowego partnera i niezakażone potomstwo – pod warunkiem, że wie o swoim zakażeniu i podjęła leczenie. Mając okazję wykonać test – bez jakichkolwiek kosztów, anonimowo, w około pół godziny – warto z niej skorzystać – zachęca Paweł Wuwer. 

Liczy on, że kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania zachęci mieszkańców Podkarpacia do częstszego wykonywania testów na HIV. Rzeszów uchodzi za jeden z najmniejszych Punktów, gdzie relatywnie mało osób się testuje.

– Bardzo chciałbym to zmienić. Na zjazdach doradców okołotestowych staram się przekonać wszystkich, że Podkarpacie też się testuje i wcale nie jest takie nieświadome ryzyka związanego z HIV, jak wynika ze statystyk. Chciałbym je jednak poprawić, aby wytrącić im argument z ręki i pokazać, że wschodnia ściana nie jest gorsza od zachodniej – dodaje Paweł Wuwer.

W rzeszowskim PKD od 2015 roku wykonano ponad 450 testów. W sześciu przypadkach stwierdzono u osób obecność wirusa HIV. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama