Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

„Dzień bez samochodu”, prelekcje policjantów o bezpieczeństwie na drodze dla najmłodszych oraz Rajd Rowerowy „Wiatr we włosach”. Tak w Rzeszowie będzie świętowało się  Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju trwa od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu: transportu zbiorowego, rowerów, ruchu pieszego. W tym czasie odbywa się wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze, rowerowe, wystawy i konferencje.

Rzeszów, podobnie jak w latach poprzednich, znów włącza się do akcji. W związku z tym we wtorek  (19 września) odbędą się zajęcia w Szkole Podstawowej nr 13 (ul. Skrajna 1) i w  czwartek (21 września) w Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Partyzantów 10A) we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej w Rzeszowie oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach i ścieżkach rowerowych w ramach „Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” oraz z zakresu funkcjonowania Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Spotkanie ma  na celu popularyzację bezpiecznego i kulturalnego poruszania się pojazdem jednośladowym, oraz podnoszenia świadomości dbania o bezpieczeństwo na drodze.

Z kolei w środę (20 września ) odbędzie się Rajd Rowerowy „Wiatr we włosach”. Wszyscy ci, którzy chcieliby wziąć udział w rajdzie powinni o godz. 8:45 pojawić się  obok budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie (Osmeckiego 51). Następnie, o godz. 9:00 rozpocznie się przejazd ścieżką rowerową nad Wisłok, do ośrodka „Marina”. Powrót został zaplanowany na godz. 13:00. Trasa rajdu będzie obejmować: al. Wyzwolenia – al. Okulickiego – al. Witosa – al. Batalionów Chłopskich – al. Powstańców Warszawy – Bulwary nad Wisłokiem.

Zwieńczeniem Europejskiego  Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest przypadający na 22 września (piątek) – „Dzień bez Samochodu”, co za tym idzie, z ruchu zostanie z tej okazji wyłączone ścisłe centrum Rzeszowa. Ulice Grunwaldzka i Kościuszki objęte strefą „A” będą zamknięte dla ruchu w godz. 8-14.

Kierowcy w tym dniu będą mogli korzystać za darmo z autobusów miejskiej komunikacji. Jest jednak pewien warunek – trzeba mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu, którego jest się właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokument potwierdzający tożsamość.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.