Fot. Mat. prasowe. Na zdjęciu europoseł Tomasz Poręba
Reklama

Podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba uważa, że plan wprowadzenia opłat na niemieckich drogach od 2016 r. dyskryminuje obywateli krajów Unii Europejskiej. Poręba chce, by Komisja Europejska w tej sprawie zajęła stanowisko.

Od 2016 roku niemiecki rząd zamierza wprowadzić opłaty za korzystanie z wszystkich dróg na terenie Niemiec. Europoseł PiS Tomasz Poręba twierdzi, że zmiany najbardziej uderzą po kieszeni obcokrajowców, bo niemieckim obywatelom będzie przysługiwało prawo rekompensaty w postaci obniżenia podatku od samochodów.

– Kosztami zostaną obarczeni przede wszystkim obcokrajowcy, co stoi w sprzeczności z jedną z podstawowych zasad funkcjonowania Wspólnoty – zasadą równego traktowania wszystkich obywateli UE – uważa europoseł Poręba.

Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją w związku z planowanymi zmianami dotyczącymi opłat za korzystanie z niemieckich dróg.

– Najdotkliwiej odczują to przede wszystkim polscy turyści, którzy bardzo często przejeżdżają przez terytorium Niemiec, ale także mieszkańcy regionów przygranicznych Polski, Czech, Danii i Holandii – podkreśla Tomasz Poręba, który w Parlamencie Europejskim jest wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki.

Poręba uważa także, że wprowadzenie opłat za drogi niekorzystnie wpłynie również na kondycję finansową małych firm (sklepów, restauracji i punktów usługowych), które w dużej mierze opierają się na klientach z zagranicy.

– Zwróciłem się do Komisji Europejskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ewidentnej dyskryminacji obywateli krajów UE przez niemieckie władze. Jeżeli zmiany wejdą w życie, to z jednej strony będziemy mieć niemieckich przedsiębiorców, którzy nie będą obciążeni kosztami winiet a z drugiej – przedsiębiorców z wielu innych państw, w tym z Polski, którzy będą musieli uiszczać dodatkowe opłaty – zaznacza podkarpacki europoseł PiS.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.