Reklama

W następną środę (7 października) zostanie oddany do użytku most łączący ul. Rzecha z Lubelską w Rzeszowie. Ratusz chciałby, żeby na uroczystość przyjechali premier Ewa Kopacz i prezydent Andrzej Duda.

– Most ukończyliśmy przed zakładanym terminem, dlatego prezydent Tadeusz Ferenc zdecydował, że nie będziemy sztucznie wstrzymywać ruchu – uroczystość zaplanowaliśmy najszybciej, jak to możliwe – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

To przecież takie oczywiste

Uroczystość otwarcia mostu zaplanowano na następną środę (7 października) o godz. 10:00 od strony ul. Ciepłowniczej. Ratusz na uroczystość wysłał prawie 160 zaproszeń. Wśród nich są najważniejsze osoby w państwie: prezydent RP Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz. Oprócz nich, zaproszenia wysłano m.in. do ministrów gospodarki, finansów, infrastruktury i rozwoju, prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, oraz parlamentarzystów i władz Podkarpacia.

– Nasza współpraca z rządem w ostatnich latach układała się bardzo dobrze. Dzięki temu duża część mostu finansowana jest ze środków krajowych, a nie miejskich, dlatego to dla nas oczywiste, żeby zaproszenie dostali najważniejsi ludzie w państwie – wyjaśnia Chłodnicki.

Ratusz zapewnia, że uroczystość nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą. Wizyta Andrzeja Dudy i Ewy Kopacz w tym samym miejscu wydaje się jednak mało prawdopodobna, bo prezydent RP ciągle odmawia spotkań z panią premier. Na razie ani Duda, ani Kopacz nie potwierdzili obecności na uroczystości.

Przejazdy rolkarzy i rowerzystów

Wiadomo natomiast, że w pierwszym przejeździe przez most wezmą udział rzeszowscy rolkarze, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów. Na otwarcie zaproszeni są też mieszkańcy Rzeszowa. Uroczystości potrwają godzinę, a zaraz po nich most zostanie udostępniony dla ruchu.

Iluminacja będzie włączona po otwarciu mostu.

Obecnie na moście prowadzone są prace kosmetyczne – nasadzenia, malowanie. Trwa również montaż i konfiguracja nowej sygnalizacji świetlnej od strony ul. Ciepłowniczej. Na most wydano ostatecznie 184 mln zł, z czego Rzeszów wydał tylko 13 mln. Dla porównania – okrągła kładka kosztowała 12 mln zł.

Most ma 480 m długości, 28,5 m szerokości. Pod względem wysokości pylonu (108,5 m) jest drugim mostem w Polsce. Pylon zdobi herb Rzeszowa, który w nocy będzie oświetlony. Most nosi imię Tadeusza Mazowieckiego.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama