Fot. Anna Magda / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu Ewa Leniart

Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki i kandydatka w wyborach na prezydenta Rzeszowa, zapowiada wsparcie planu przyłączenia Jasionki do stolicy województwa.

W czwartek z inicjatywy Ewy Leniart odbyło się spotkanie na temat dalszego rozwoju lotniska w Jasionce oraz znajdującej się w jego pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej (działa tam 120 firm). Tymi terenami miasto Rzeszów interesuje się od dawna, mówił o tym wielokrotnie były już prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. 

W czwartkowym spotkaniu, oprócz Ewy Leniart, uczestniczyli też marszałek Władysław Ortyl, prezes Portu Lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak i Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. To jednostka podległa samorządowi wojewódzkiemu, która na co dzień zarządza przylotniskową strefą ekonomiczną. 

Celem spotkania było „wypracowanie założeń strategii zmierzającej do zintegrowania terenów leżących obecnie w gminie Trzebownisko z gospodarczym krwiobiegiem miasta Rzeszowa”. – Naturalnym kierunkiem rozwoju jest zintegrowanie tych terenów ze stolicą regionu – mówi Władysław Ortyl. 

Jego zdaniem przyłączenie Jasionki do Rzeszowa jest „nieuchronne”. – Chcemy uzgodnić wspólną strategię, która będzie zaprezentowana mieszkańcom zarówno Rzeszowa, jak i gminy Trzebownisko – zapowiada marszałek Ortyl. 

Leniart: to korzystne rozwiązanie

PiS zmienił strategię, do tej pory plany związane z przyłączeniem Jasionki do Rzeszowa blokował. Dziś sam widzi, że to była błędna taktyka. Ewa Leniart twierdzi, że brak możliwości finansowego wsparcia lotniska przez Rzeszów jest „poważnym zaniechaniem”. Tak samo jak udział miasta w wykorzystaniu Centrum Wystawienniczo-Kongresowego.

– Włączenie tych terenów do Rzeszowa przyniesie korzyść zarówno rzeszowianom, jak i mieszkańcom gminy Trzebownisko. Będę wspierać działania w tym kierunku i dążyć do realizacji naszej strategii – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ta wizja podoba się też Adamowi Hamryszczakowi. Mówi, że lotnisko od centrum miasta jest oddalone raptem o 10 km. – Jest tak naprawdę lotniskiem miejskim – twierdzi Hamryszczak. Uważa, że trudna sytuacja branży lotniczej jest dodatkowym powodem, by „integrację lotniska z miastem” przeprowadzić jak najszybciej. 

Mariusz Bednarz, prezes RARR, mówi, że sąsiedztwo lotniska ma duże znaczenie dla  przedsiębiorstw, działających w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. – To gospodarcze serce naszego województwa. Właściwie nie ma już wolnych działek, zostały ostatnie wolne tereny w parku – twierdzi Bednarz.

Warchoł: od dawna o tym mówię 

Na ustalenia czwartkowego spotkania zareagował szybko Marcin Warchoł, poseł Solidarnej Polski, który też zapowiedział start w wyborach na prezydenta Rzeszowa. „Kampania czyni cuda! Cieszę się, ze sprawa przyłączenia lotniska Jasionka do Rzeszowa wreszcie ruszyła. Wielokrotnie o tym mówiłem, ostatni raz nawet wczoraj” – napisał na Facebooku. 

„Rozszerzenie Rzeszowa o lotnisko stworzy nowy impuls do rozwoju naszego miasta” – dodał Warchoł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama