Zdjęcie:: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów stał się jednym z hubów przesiadkowych dla studentów z Indii, którzy uciekają z okupowanej przez Rosję Ukrainy. Do Indii wyleciało już ponad 2500 studentów.

We wszystkich uniwersytetach na Ukrainie studiowało jeszcze tydzień temu ponad 30 tys. osób z Indii. Kształcili się m.in. na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym, Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym, Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym, Bukowińskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym, Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym czy Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Odessie.

Z wielu miast studenci z Indii pociągami i autami dotarli do Lwowa. Przed granicą czekali do 5 dni, następnie autokarami wynajętymi przez Ambasadę Indii w RP zostali przewiezieni do Rzeszowa. Tutaj po krótkim pobycie (1-3 dni) wylatują wyczarterowanymi samolotami do Delhi. Codziennie w Rzeszowie przyjmowanych jest od 600 do 1000 obywateli Indii, którzy czekają na lot do swojego kraju.

Do soboty do Indii zostało już przetransportowanych ponad 2500 studentów. Jak podkreśla ambasada, to największa akcja ewakuacyjna, jaką dotąd przeprowadzał rząd Indii. Przedstawiciele tego rządu oraz Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej czekają na kolejne grupy studentów, którzy uciekają z ogarniętego wojną kraju. Poza Polską, w ewakuację zaangażowane zostały również Rumunia, Słowacja i Węgry.

Koszty ewakuacji studentów pokrywa w całości Ambasada Indii w Polsce.

W rzeszowskim hotelu Prezydenckim i kompleksie Ostoya w podrzeszowskiej Jasionce przyjmowane są równolegle rodziny z dziećmi z Ukrainy. Poza bezpłatną opieką medyczną, czy zaangażowaniem lekarzy pierwszego kontaktu, spółki związane z Prezydenckim i Ostoją wysłały na Ukrainę sprzęt medyczny o wartości 60 tys. zł. Ponadto, Prezydencki wydaje posiłki matkom z dziećmi z Ukrainy, które są w drodze do docelowych miejsc pobytu.

– Robimy wszystko, aby skutecznie pomagać zarówno tym osobom, które znajdują się na terenie Ukrainy, jak i tym, które są z niej ewakuowane – zapewnia Karina Guzek-Buk, menedżer kompleksu Ostoya i hotelu Prezydencki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama