Ewakuacja VIP-ów. Ćwiczenia rzeszowskich kontrterrorystów [ZDJĘCIA, VIDEO]

Ewakuacja osób ze statusem VIP z terenów otwartych była najważniejszym punktem trzydniowego szkolenia rzeszowskich policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.

 

Zdjęcia: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie 

Brali w nim udział także funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej oraz żołnierze z Jednostki Wojskowej AGAT. Policyjni kontrterroryści oraz ich koledzy z innych służb mundurowych w miniony weekend ćwiczyli założenia i scenariusze, gdy w zagrożeniu są VIP-y (ang. Very Important Person – bardzo ważna osoba).

– Tego typu przedsięwzięcie było okazją do sprawdzenia procedur, a także szansą dla funkcjonariuszy na trening i podnoszenie swoich umiejętności – wyjaśnia Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

W pierwszej części szkolenia, na warsztatach funkcjonariusze m.in. omówili organizację ochrony osobistej VIP-ów i plany ich ochrony. Na wykładach, jak przekazała KWP Rzeszów, omówiono też najczęstsze zagrożenia, które mogą spotkać VIP-ów podczas ich ewakuacji. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najważniejszą częścią w tym elemencie były ćwiczenia praktyczne, które odbyły się na terenach Stowarzyszenia Ludowego Klubu Jeździeckiego w Zabajce pod Rzeszowem. W ostatnim dniu szkolenia, na strzelnicy, funkcjonariusze doskonalili procedury ewakuacji osób z terenów otwartych. Miejsce szkolenia na strzelnicy jest owiane tajemnicą.   

– Przećwiczone scenariusze dały możliwość wypracowywania algorytmów postępowania w różnych sytuacjach – twierdzi KWP Rzeszów, dodając, że trzydniowe szkolenie policjanci, żołnierze i funkcjonariusze służby więziennej wykorzystają do wypracowania na przyszłość standardów zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych.

Video: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama