Zdjęcie: Materiały prasowe

Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie przypomina pracodawcom o obowiązku zapewnienia pracownikom bezpłatnych zimnych napojów. Apeluje też, by pracownicy krócej pracowali. 

Komunikat Barbary Kiełt, Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie, wydano w związku z utrzymującą się falą upałów. OIP przypomina, że pracownicy mają prawo do darmowych zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 st. C, a na zewnątrz jest co najmniej 25 st. C. 

– Osoby wykonujące prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawione dostępu do bieżącej wody, muszą mieć zapewnione do celów higienicznych, co najmniej 90 l wody dziennie – czytamy w komunikacie OIP. 

Jednocześnie OIP zwraca się do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których wymiar pracy przekracza 8 godzin. Barbara Kiełt apeluje także do pracodawców, by zabezpieczyli pracownikom stanowiska pracy przed nagrzewaniem  poprzez zastosowanie rolet, żaluzji, urządzeń nawiewnych lub klimatyzacji.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Temperatura w miejscu pracy człowieka wpływa na jego wydajność, samopoczucie i zdrowie, a praca w wysokich temperaturach może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego bądź udaru cieplnego. W skrajnych przypadkach może również zagrażać życiu – przypomina OIP. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama